Answer:
Explanation:
Constant pressure molar heat capacity Cp = 29.125 J /K.mol
If Cv be constant volume molar heat capacity
Cp - Cv = R
Cv = Cp - R
= 29.125 - 8.314 J
= 20.811 J
change in internal energy = n x Cv x Δ T
n is number of moles , Cv is molar heat capacity at constant volume , Δ T is change in temperature
Putting the values
= 20 x 20.811 x 15
= 6243.3 J.
Answer:
The distance of separation is 
Explanation:
The mass of the each ball is 
The negative charge on each ball is 
Now we are told that the lower ball is restrained from moving this implies that the net force acting on it is zero
Hence the gravitational force acting on the lower ball is equivalent to the electrostatic force i.e

=> 
here k the the coulomb's constant with a value 
So
![0.01 * 9.8 = \frac{ 9*10^9 *[1*10^{-6} * 1*10^{-6}]}{d}](https://tex.z-dn.net/?f=0.01%20%2A%209.8%20%20%3D%20%20%5Cfrac%7B%209%2A10%5E9%20%2A%5B1%2A10%5E%7B-6%7D%20%2A%201%2A10%5E%7B-6%7D%5D%7D%7Bd%7D)

Answer: Part 1: Propellant Fraction (MR) = 8.76
Part 2: Propellant Fraction (MR) = 1.63
Explanation: The Ideal Rocket Equation is given by:
Δv = 
Where:
is relationship between exhaust velocity and specific impulse
is the porpellant fraction, also written as MR.
The relationship
is: 
To determine the fraction:
Δv = 

Knowing that change in velocity is Δv = 9.6km/s and
= 9.81m/s²
<u>Note:</u> Velocity and gravity have different measures, so to cancel them out, transform km in m by multiplying velocity by 10³.
<u />
<u>Part 1</u>: Isp = 450s

ln(MR) = 
ln (MR) = 2.17
MR = 
MR = 8.76
<u>Part 2:</u> Isp = 2000s

ln (MR) = 
ln (MR) = 0.49
MR = 
MR = 1.63
Answer:
In this case, the index of seawater replacement is 1.33, the index of refraction of air is 1, which is why the angle of replacement is less than the incident angle, so the fish seems to be closer
In the opposite case, when the fish looked at the face of the man, the angle of greater reason why it seems to be further away
Explanation:
This exercise can be analyzed with the law of refraction that establishes that a ray of light when passing from one medium to another with a different index makes it deviate from its path,
n₁ sin θ₁ = n₂ sin θ₂
where n₁ and n₂ are the refractive indices of the incident and refracted means and the angles are also for these two means.
In this case, the index of seawater replacement is 1.33, the index of refraction of air is 1, which is why the angle of replacement is less than the incident angle, so the fish seems to be closer
1 sin θ₁ = 1.33 sin θ₂
θ₂ = sin⁻¹ ( 1/1.33 sin θ₁)
In the opposite case, when the fish looked at the face of the man, the angle of greater reason why it seems to be further away
As the question is about changing in frequency of a wave for an observer who is moving relative to the wave source, the concept that should come to our minds is "
Doppler's effect."
Now the general formula of the Doppler's effect is:

-- (A)
Note: We do not need to worry about the signs, as everything is moving towards each other. If something/somebody were moving away, we would have the negative sign. However, in this problem it is not the issue.
Where,
g = Speed of sound = 340m/s.

= Velocity of the receiver/observer relative to the medium = ?.

= Velocity of the source with respect to medium = 0 m/s.

= Frequency emitted from source = 400 Hz.

= Observed frequency = 408Hz.
Plug-in the above values in the equation (A), you would get:


Solving above would give you,

= 6.8 m/s
The correct answer = 6.8m/s