Answer:
The impact force will be same for both the cases.
Explanation:
The rate of change of momentum is known as the Impulse and is given by:

where
I = Impulse


Now,
In first case both the cars are identical and have same velocity and in the second case, the wall is stationary.
Also, in both the cases the car does not bounces off the things it hit.
Thus

Thus
Impact force, 
Therefore, impact force is same for both the cases.
Answer:
The induced current is 0.084 A
Explanation:
the area given by the exercise is
A = 200 cm^2 = 200x10^-4 m^2
R = 5 Ω
N = 7 turns
The formula of the emf induced according to Faraday's law is equal to:
ε = (-N * dφ)/dt = (N*(b2-b1)*A)/dt
Replacing values:
ε = (7*(38 - 14) * (200x10^-4))/8x10^-3 = 0.42 V
the induced current is equal to:
I = ε /R = 0.42/5 = 0.084 A
Answer:
1.034m/s
Explanation:
We define the two moments to develop the problem. The first before the collision will be determined by the center of velocity mass, while the second by the momentum preservation. Our values are given by,

<em>Part A)</em> We apply the center of mass for velocity in this case, the equation is given by,

Substituting,


Part B)
For the Part B we need to apply conserving momentum equation, this formula is given by,

Where here
is the velocity after the collision.



I will post my work, but is that 99 degrees Celsius and 25 degrees Celsius?
All you have to do is plug in the initial temperature for gold where it says Tg and the initial temperature for the water where it says Tw and then plug that in and you will have your answer.
Answer:
23.1 N/C
Explanation:
OP = 3 m , OQ = 4 m

q = - 8 nC, Q = 75 nC
Electric field at P due to the charge Q is

Electric field at P due to the charge q is

According to the diagram, tanθ = 3/4
Resolve the components of E1 along x axis and along y axis.
So, Electric field along X axis, Ex = - E1 Cos θ
Ex = - 27 x 4 / 5 = - 21.6 N/C
Electric field along y axis, Ey = E1 Sinθ - E2
Ey = 27 x 3 /5 - 8 = 8.2 N/C
The resultant electric field at P is given by
