Use Scoratic it works with any time of subject
Answer: The weight of a 72.0 kg astronaut on the Moon is 117.36 N.
Explanation:
Mass of the astronaut on the moon , m= 72 kg
Acceleration due to gravity on moon,g = 1.63 
According to Newton second law of motion: F = ma
This will changes to = Weight = mass × g

The weight of a 72.0 kg astronaut on the Moon is 117.36 N.
Answer:R=1607556m
θ=180degrees
Explanation:
d1=74.8m
d2=160.7km=160.7km*1000
d2=160700m
d3=80m
d4=198.1m
Using analytical method :
Rx=-(160700+75*cos(41.8))= -160755.9m
Ry= -(74.8+75sin(41.8))-198.1=73m
Magnitude, R:
R=√Rx+Ry
R=√160755.9^2+20^2=160755.916
R=160756m
Direction,θ:
θ=arctan(Rx/Ry)
θ=arctan(-73/160755.9)
θ=-7.9256*10^-6
Note that θ is in the second quadrant, so add 180
θ=180-7.9256*10^6=180degrees
Answer:
a) p = m1 v1 + m2 v2
, b) dp / dt = m1 a1 + m2 a2
, c) It is equivalent to force
dp / dt = 0
Explanation:
In this problem we have two blocks and the system is formed by the two bodies.
Part A. Initially they ask us to find the moment of the whole system
p = m1 v1 + m2 v2
Part B.
Find the derivative
dp / dt = m1 dv1dt + m2 dv2 / dt
dp / dt = m1 a1 + m2 a2
Part C.
Let's analyze the dimensions
m a = [kg] [m / s2] = [N]
It is equivalent to force
Part d
Acceleration is due to a net force applied
Part e
The acceleration of block 1 is due to the force exerted by block 2 during the moment change
Part f
Force of block 1 on block 2
True f12 = m1a1 f21 = m2a2
Part g
By the law of action and reaction are equal magnitude F12 = f21
Part H
dp / dt = 0
Isolated system F12 = F21 and the masses are constant. The total moment is only redistributed