Answer:
291.598 N-m
291.6 N-m
Explanation:
Let's first take a look at the free bodily diagrammatic representation.
The first diagram will aid us in answering question (a), so as the second diagram will facilitate effective understanding when solving for question (b).
Let's first determine our angle θ from the diagram
To find angle θ ; we have :
tan θ = 
tan θ = 
tan θ = 1.333
θ = tan⁻¹ (1.333)
θ = 53.13°
Now, to determine the moment about B of the force exerted by the cord at point A by resolving that force into horizontal and vertical components applied at point A.
We have:

where Force(F) = Force in the cord AC = 1350 N and θ = 53.13° ; we have:




Since the negative sign illustrates just the clockwise movement ; then the moment about B of the force exerted by the cord at point A by resolving that force into horizontal and vertical components applied at point A = 291.598 N-m
b) From the second diagram, taking the moment at point B
,
we have:



where Force(F) = 1350 N and θ = 53.13° ; we have:



Since the negative sign illustrates just the clockwise movement ; then the moment about B of the force exerted by the cord at point A by resolving that force into horizontal and vertical components applied at point C = 291.6 N-m
Answer:
Magnetic field will be ZERO at the given position
Explanation:
As we know that the magnetic field due to moving charge is given as

so here we know that for the direction of magnetic field we will use

so we have

so magnetic field must be ZERO
So whenever charge is moving along the same direction where the position vector is given then magnetic field will be zero
the correct answer is 27 hours per week :) hope this helps
Answer:d
Explanation:
Spring is compressed to a distance of x from its equilibrium position
Work done by block on the spring is equal to change in elastic potential energy
i.e. Work done by block 
therefore spring will also done an equal opposite amount of work on the block in the absence of external force
Thus work done by spring on the block 
Thus option d is correct
Answer:
18 W
Explanation:
Applying,
P = V²/R.................. Equation 1
Where P = Power of both glowing bulbs, V = Voltage, R = Combined Resistance of both bulbs
Since: It is a series circuit,
Then,
R = R1+R2............. Equation 2
Where R1= Resistance of the first bulb, R2 = Resistance of the second bulb
Given: R1 = R2 = 8 Ω
Substitute into equation 1
R = 8+8
R = 16 Ω
Also Given: V = 12 V
Substitute into equation 1
P = 12²/8
P = 144/8
P = 18 W