Answer:
1) in metal object heat transfer through the conduction .In vacuum heat transfer through only radiation .
In only gaseous state or in liquid state the heat transfer through convection hence option D is correct
Answer: The correct answer is option (B).
Explanation:
Law of conservation of mass: 'In a chemical reaction, mass neither be created nor be destroyed'
In the balance chemical equation,total mass of the reactants is equal to the total mass of the products.
A. 
![[2\times (23 g/mol)+(35.5 g/mol)\times 2]=[23 g/mol+35.5 g/mol]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B2%5Ctimes%20%2823%20g%2Fmol%29%2B%2835.5%20g%2Fmol%29%5Ctimes%202%5D%3D%5B23%20g%2Fmol%2B35.5%20g%2Fmol%5D)
117 g/mol ≠ 58.5 g/mol
Law of Conservation of Mass not followed.
B.
![[2\times (23 g/mol)+(35.5 g/mol)\times 2]=2\times [23 g/mol+35.5 g/mol]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B2%5Ctimes%20%2823%20g%2Fmol%29%2B%2835.5%20g%2Fmol%29%5Ctimes%202%5D%3D2%5Ctimes%20%5B23%20g%2Fmol%2B35.5%20g%2Fmol%5D)
117 g/mol = 117 g/mol
Law of Conservation of Mass is followed.
C.
![[2\times (23 g/mol)+(35.5 g/mol)\times 2]=2\times [23 g/mol+35.5 g/mol]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B2%5Ctimes%20%2823%20g%2Fmol%29%2B%2835.5%20g%2Fmol%29%5Ctimes%202%5D%3D2%5Ctimes%20%5B23%20g%2Fmol%2B35.5%20g%2Fmol%5D)
188 g/mol ≠ 117 g/mol
Law of Conservation of Mass not followed.
D.
![[(23 g/mol)+(35.5 g/mol)\times 2]=2\times [23 g/mol+35.5 g/mol]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%2823%20g%2Fmol%29%2B%2835.5%20g%2Fmol%29%5Ctimes%202%5D%3D2%5Ctimes%20%5B23%20g%2Fmol%2B35.5%20g%2Fmol%5D)
94 g/mol ≠ 117 g/mol
Law of Conservation of Mass not followed.
Hence, the correct answer is option (B).
Answer:
2.The forces are unbalanced.
5.The net force is to the right.
6.The book is moving to the right.
Explanation:
correct on edge :)
Answer:
468449163762.0812 W
Explanation:
m = Mass = 
V = Volume =
r = Distance of sphere from isotropic point source of light = 0.5 m
R = Radius of sphere = 2 mm
= Density = 19 g/cm³
c = Speed of light = 
A = Area = 
I = Intensity = 
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s²
Force due to radiation is given by

According to the question

The power required of the light source is 468449163762.0812 W
Answer:
b
Explanation:
he keep the thermoter in the water longer