Initial speed, u = 15 m/s
Final speed, v = 10 m/s
Distance traveled, s = 6.0 m
The acceleration, a, is determined from
u² + 2as = v²
(15 m/s)² + 2*(a m/s²)*(6.0 m) = (10 m/s)²
225 + 12a = 100
12a = -125
a = -10.4167 m/s²
The time, t, for the velocity to change from 15 m/s to 10 m/s is given by
(10 m/s) = (15 m/s) - (10.4167 m/s²)*(t s)
10 = 15 - 10.4167t
t = 0.48 s
The average speed is
(6.0 m)/(0.48 s) = 12.5 m/s
Answer: 12.5 m/s
Answer:
Jari
Explanation:
The question requires to know who is traveling faster. This is done by comparing the gradients. The steeper the slope (high gradient), the faster the speed and vice versa.
From Jari's line, the starting point is (0, 0) and another point is (6, 7)
The gradient being change in y to change in x
Change in y=7-0=7
Change in x=6-0=6
Slope is 7/6
For Jade, first point is (0, 10) then another point is (6, 16)
Change in y=16-10=6
Change in x=6-0=6
Slope is 6/6=1
Clearly, 7/6 is greater than 6/6 or 1 hence Jari is faster than Jade
Answer:
The flux through the surface of the cube is 
Solution:
As per the question:
Edge of the cube, a = 8.0 cm = 
Volume Charge density, 
Now,
To calculate the electric flux:
(1)
where
= electric flux
= permittivity of free space
Volume Charge density for the given case is given by the formula:
(2)
Volume of cube, 
Thus

Thus from eqn (2), the total charge is given by:


Now, substitute the value of 'q' in eqn (1):

NOTE: The given question is incomplete.
<u>The complete question is given below.</u>
The human eye contains a molecule called 11-cis-retinal that changes conformation when struck with light of sufficient energy. The change in conformation triggers a series of events that results in an electrical signal being sent to the brain. The minimum energy required to change the conformation of 11-cis-retinal within the eye is about 164 kJ/mole. Calculate the longest wavelength visible to the human eye.
Solution:
Energy (E) = 164 kJ/mole
E = 164 kJ/mole = 164 kJ /6.023 x 10²³
= 2.72 x 10⁻²² kJ = 2.72 x 10⁻¹⁹J
Planck's constant = 6.6 x 10⁻³⁴ J s,
Speed of light = 3.00 x 10⁸ m/s
Let the required wavelength be λ.
Formula Used: E = hc / λ
or, λ = hc / E
or, λ = (6.6 x 10⁻³⁴ J s)× (3.00 x 10⁸ m/s) / (2.72 x 10⁻¹⁹J)
or, λ = 7.28 x 10⁻⁷ m
or, λ = (7.28 x 10⁻⁷ m) ×( 1.0 x 10⁹ nm / 1.0 m)
or, λ = (7.28 x 10² nm)
or, λ = 728 nm
Hence, the required wavelength will be 728 nm.
D:the electrons from being attracted to the grid instead of the anode