Answer
given,
mass of the person, m = 50 Kg
length of scaffold = 6 m
mass of scaffold, M= 70 Kg
distance of person standing from one end = 1.5 m
Tension in the vertical rope = ?
now equating all the vertical forces acting in the system.
T₁ + T₂ = m g + M g
T₁ + T₂ = 50 x 9.8 + 70 x 9.8
T₁ + T₂ = 1176...........(1)
system is equilibrium so, the moment along the system will also be zero.
taking moment about rope with tension T₂.
now,
T₁ x 6 - mg x (6-1.5) - M g x 3 = 0
'3 m' is used because the weight of the scaffold pass through center of gravity.
6 T₁ = 50 x 9.8 x 4.5 + 70 x 9.8 x 3
6 T₁ = 4263
T₁ = 710.5 N
from equation (1)
T₂ = 1176 - 710.5
T₂ = 465.5 N
hence, T₁ = 710.5 N and T₂ = 465.5 N
Magnetic flux can be calculated by the product of the magnetic field and the area that is perpendicular to the field that it penetrates. It has units of Weber or Tesla-m^2. For the first question, when there is no current in the coil, the flux would be:
ΦB = BA
A = πr^2
A = π(.1 m)^2
A = π/100 m^2
ΦB = 2.60x10^-3 T (π/100 m^2 ) ΦB = 8.17x10^-5 T-m^2 or Wb (This is only for one loop of the coil)
The inductance on the coil given the current flows in a certain direction can be calculated by the product of the total number of turns in the coil and the flux of one loop over the current passing through. We do as follows:
L = N (ΦB ) / I
L = 30 (8.17x10^-5 T-m^2) / 3.80 = 6.44x10^-4 mH
Answer:
The magnitude of the average force exerted on the water by the blade is 960 N.
Explanation:
Given that,
The mass of water per second that strikes the blade is, 
Initial speed of the oncoming stream, u = 16 m/s
Final speed of the outgoing water stream, v = -16 m/s
We need to find the magnitude of the average force exerted on the water by the blade. It can be calculated using second law of motion as :



F = -960 N
So, the magnitude of the average force exerted on the water by the blade is 960 N. Hence, this is the required solution.
The answer would be . Since we are looking for the spring constant you would need to use the formula

. Then you'd substitute, for PEs and x.

Then solve. k=500n/m
Answer:
D:
Explanation:
Conduction because the heat energy is transferring directly from the separate metals convection involves "currents" like in a liquid or a gas. When you turn on the stove with a pot of water on the burner the water at the bottom of the pot gets heated first almost immediately this water rises and cooler water falls. Basically the water is "stirring" or shifting, exchanging the heat energy this is why water heats so evenly.