Answer:
Explanation:
Acceleration is the time rate of change of velocity.
Acceleration and velocity are vectors
If east and north are the positive directions, the east moving vector is reduced to zero and the north moving vector increases from zero to 4 m/s.
There are 3 hours or 10800 seconds between 10 AM and 1 PM
a1 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 10800 m/s² ≈ 4.2 x 10⁻⁴ m/s²
There are 14400 seconds between 10 AM and 2 PM
The velocity changes are still the same
a2 = √((-4)² + 4²) / 10800 = (√32) / 14400 m/s² ≈ 3.9 x 10⁻⁴ m/s²
Answer:
630cm/s
Explanation:
In simple harmonic motion, the tangential velocity is expressed mathematically as v = ὦr
ὦ is the angular velocity = 2πf
r is the radius of the disk
f is the frequency
Given the radius of disk = 10cm
frequency = 10Hz
v = 2πfr
v = 2π×10×10
v = 200π
v = 628.32 cm/s
The tangential velocity = 630cm/s ( to 2 significant figures)
Answer:
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Explanation:
Let the snail's speed be x m/s
The turtle's speed then is 11x m/s
Speed = Distance ÷ Time
Since speed and distance are directly proportional;
The ratio of the distances snail and turtle cover before they meet is x:11x respectively.
Simplified, the ratio of snail distance : turtle distance = 1:11
So snail covers a distance of
× 360 = 30m
And turtle covers a distance of
× 360 = 330m
The time each took before they met is 40 × 60 = 2400 seconds
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.