Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


Answer:
B. there would be a global rise in temperatures
Hence, global warming
Explanation:
hope this helped! :D
Answer:
Part a)

Part b)

Part c)

Part d)

Part e)

Explanation:
Part a)
Angular speed is given as



Part b)
Since turn table is accelerating uniformly
so we will have




Part c)
angular acceleration is given as



Part d)
When its angular speed changes to 120 rpm
then we will have


number of turns revolved is 15 times
so we have



Part e)
now for uniform acceleration we have



Answer:
1.0125 x 10^19
Explanation:
current flowing through conductive wire= 9mA = 9 x 10^ -3 A
charge passing per 3 min
Q = It
= 9 x 10^ -3 x (3 x 60)
= 1.620 C
no of electrons in charge
Q = ne
1.620 = n x 1.6 x 10 ^ -19
n. = 1.0125 x 10 ^19
Answer: a) The Answer to the question is option a) None of it.
Explanation:
The reason is because according to the law of conservation of energy Energy can neither be created nor destroyed but can be transformed from one form to the other. Therefore none of the kinetic energy was dissipated, rather it was transformed to another form of energy.