Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The angle between shuttle's velocity and the Earth's field is 
Explanation:
From the question we are told that
The length of eire let out is 
The emf generated is 
The earth magnetic field is 
The speed of the shuttle and tether is 
The emf generated is mathematically represented as

making
the subject of the formula
![\theta = sin ^{-1}[ \frac{\epsilon}{L * B *v} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%3D%20%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%20%5Cfrac%7B%5Cepsilon%7D%7BL%20%20%2A%20B%20%20%2Av%7D%20%5D)
substituting values
![\theta = sin ^{-1}[ \frac{40}{250 * (5*10^{-5}) *(7.80 *10^{3})} ]](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctheta%20%3D%20%20%20sin%20%5E%7B-1%7D%5B%20%5Cfrac%7B40%7D%7B250%20%20%2A%20%285%2A10%5E%7B-5%7D%29%20%20%2A%287.80%20%2A10%5E%7B3%7D%29%7D%20%5D)

Answer: Part 1: Propellant Fraction (MR) = 8.76
Part 2: Propellant Fraction (MR) = 1.63
Explanation: The Ideal Rocket Equation is given by:
Δv = 
Where:
is relationship between exhaust velocity and specific impulse
is the porpellant fraction, also written as MR.
The relationship
is: 
To determine the fraction:
Δv = 

Knowing that change in velocity is Δv = 9.6km/s and
= 9.81m/s²
<u>Note:</u> Velocity and gravity have different measures, so to cancel them out, transform km in m by multiplying velocity by 10³.
<u />
<u>Part 1</u>: Isp = 450s

ln(MR) = 
ln (MR) = 2.17
MR = 
MR = 8.76
<u>Part 2:</u> Isp = 2000s

ln (MR) = 
ln (MR) = 0.49
MR = 
MR = 1.63
I believe this ratio is 4:1 due to the inverse square law
<h2>
Option C is the correct answer.</h2>
Explanation:
We need to find how many calories is 1 BTU.
Given
1 BTU = 1054 J
1 calorie = 4.186 J
So we have
1 BTU = 4.186 x 251.79 J
1 BTU =251.79 calorie
1 BTU = 252 calorie.
Option C is the correct answer.
1) Yes
2) 
Explanation:
1)
To solve this part, we have to calculate the pressure at the depth of the batyscaphe, and compare it with the maximum pressure that it can withstand.
The pressure exerted by a column of fluid of height h is:

where
is the atmospheric pressure
is the fluid density
is the acceleration due to gravity
h is the height of the column of fluid
Here we have:
is the sea water density
h = 5440 m is the depth at which the bathyscaphe is located
Therefore, the pressure on it is

Since the maximum pressure it can withstand is 60 MPa, then yes, the bathyscaphe can withstand it.
2)
Here we want to find the force exerted on the bathyscaphe.
The relationship between force and pressure on a surface is:

where
p is hte pressure
F is the force
A is the area of the surface
Here we have:
is the pressure exerted
The bathyscaphe has a spherical surface of radius
r = 3 m
So its surface is:

Therefore, we can find the force exerted on it by re-arranging the previous equation:
