
Actually Welcome to the Concept of the Force and Power.
Since, according to the Newton's law,
Force = mass * Acceleration.
hence, here
Force = 142 N, accelration = 22.75 m/s2
hence, mass = 142/22.75
===> Mass = 6.24 Kg
hence the mass of the shot is 6.24 Kg
Answer:
d = 3.54 x 10⁴ Km
Explanation:
Given,
The distance between the two objects, r = 2.5 x 10⁴ Km
The gravitational force between them, F = 580 N
The gravitational force between the two objects is given by the formula
F = GMm/r² newton
When the gravitational force becomes half, then the distance between them becomes
Let us multiply the above equation by 1/2 on both sides
( 1/2) F = (1/2) GMm/r²
= GMm/2r²
= GMm/(√2r)²
Therefore, the distance becomes √2d, when the gravitational force between them becomes half
d = √2r = √2 x 2.5 x 10⁴ Km
= 3.54 x 10⁴ Km
Hence, the two objects should be kept at a distance, d = 3.54 x 10⁴ Km so that the gravitational force becomes half.
Answer:
a) 14.2 atm
b) 4.46 atm
c) 1.06 atm
Explanation:
For an ideal gas,
PV = nRT
P = pressure of the gas
V = volume occupied by the gas
n = number of moles of the gas
R = molar gas constant = 0.08206 L.atm/mol.K
T = temperature of the gas in Kelvin
a) For HF,
P =?, V = 2.5L, n = 1.35 moles, T = 320K
P = 1.35 × 0.08206 × 320/2.5
P = 14.2 atm
b) For NO₂
P =?, V = 4.75L, n = 0.86 moles, T = 300K
P = 0.86 × 0.08206 × 300/4.75
P = 4.46 atm
c) For CO₂
P =?, V = 5.5 × 10⁴ mL = 55L, n = 2.15 moles, T = 57°C = 330K
P = 2.15 × 0.08206 × 330/55
P = 1.06 atm
Answer:
99.63 kg
Explanation:
From the force diagram
N = normal force on the worker from the surface of the roof
f = static frictional force = 560 N
θ = angle of the slope = 35
m = mass of the worker
W = weight of the worker = mg
W Cosθ = Component of the weight of worker perpendicular to the surface of roof
W Sinθ = Component of the weight of worker parallel to the surface of roof
From the force diagram, for the worker not to slip, force equation must be
W Sinθ = f
mg Sinθ = f
m (9.8) Sin35 = 560
m = 99.63 kg
The partial pressure of the O2 is 36.3 kiloPascal when the air pressure in the mask is 110 kiloPascal based on the isotherm relation. This problem can be solved by using the isotherm relation equation which stated as Vx/Vtot = px/ptot, where V represents volume, p represents the pressure, x represents the partial gas, and tot represents the total gas<span>. Calculation: 33/100 = px/110 --> px = 36.3</span>