Answer:
0.076 m/s
Explanation:
Momentum is conserved:
m v = (m + M) V
(0.111 kg) (55 m/s) = (0.111 kg + 80. kg) V
V = 0.076 m/s
After catching the puck, the goalie slides at 0.076 m/s.
Answer:
At a deceleration of 60g, or 60 times the acceleration due to gravity a person will travel a distance of 0.38 m before coing to a complete stop
Explanation:
The maximum acceleration of the airbag = 60 g, and the duration of the acceleration = 36 ms or 36/1000 s or 0.036 s
To find out how far (in meters) does a person travel in coming to a complete stop in 36 ms at a constant acceleration of 60g
we write out the equation of motion thus.
S = ut + 0.5at²
wgere
S = distance to come to complete stop
u = final velocoty = 0 m/s
a = acceleration = 60g = 60 × 9.81
t = time = 36 ms
as can be seen, the above equation calls up the given variable as a function of the required variable thus
S = 0×0.036 + 0.5×60×9.81×0.036² = 0.38 m
At 60g, a person will travel a distance of 0.38 m before coing to a complete stop
Answer:
We are given x= bt +ct²
So
A. bxt= m
Because m/s*s= m
So b= m/s and c= m/s²
B.
x= bt-ct²
So at x=0 t=0
x=0 t= 2
We have
bt = ct² so t = b/c at x= 0
So b-2ct= 0
B. To find velocity we use
dx / dt = b - 2 Ct
C. At rest wen V= 0
We have t= b/2c
D. To find acceleration we use
dv / dt = - 2C
Answer:
Angular acceleration
rad/s^2
Explanation:
Given
Initial Angular velocity (w1)
rad/s
Final Angular velocity (w2)
rad/s
Time taken to change velocity from w1 to w2
seconds
Angular acceleration is equal to the change in angular velocity to the time taken for making thing change
Hence, Angular acceleration
rad/s^2
All forces on the bullets cancel so that the net force on a bullet is zero, which means the bullet has zero acceleration and is in a state known as constant velocity. The bullet is moving at a constant value of velocity. Acceleration is the rate of velocity so having zero acceleration would mean that there is no change in velocity per unit of time.<span />