Answer:
The distance is 11 m.
Explanation:
Given that,
Friction coefficient = 0.24
Time = 3.0 s
Initial velocity = 0
We need to calculate the acceleration
Using newton's second law
...(I)
Using formula of friction force
....(II)
Put the value of F in the equation (II) from equation (I)
....(III)

Put the value in the equation (III)


We need to calculate the distance,
Using equation of motion



Hence, The distance is 11 m.
A lady bug moves 10 cm forward and 5 cm backwards
so total distance moved by lady bug = 10 + 5 = 15 cm
total time taken by the lady bug
t = 20 s
so the average speed is given as



so its average speed is 0.75 cm/s
Answer:
sunspots are storms on the Suns surface
Sunspots are marked by intense magnetic activity
Sunspots produce solar flares and hot gassy ejections.
Sunspots can affect Earth’s climate.
Explanation:
I just did this lesson
The relationship between the frequency and wavelength of a wave is given by the equation:
v=λf, where v is the velocity of the wave, λ is the wavelength and f is the frequency.
If we divide the equation by f we get:
λ=v/f
From here we see that the wavelength and frequency are inversely proportional. So as the frequency increases the wavelength decreases.
So the second statement is true: As the frequency of a wave increases, the shorter the wavelength is.