Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


We solve this using special
relativity. Special relativity actually places the relativistic mass to be the
rest mass factored by a constant "gamma". The gamma is equal to 1/sqrt
(1 - (v/c)^2). <span>
We want a ratio of 3000000 to 1, or 3 million to 1.
</span>
<span>Therefore:
3E6 = 1/sqrt (1 - (v/c)^2)
1 - (v/c)^2 = (0.000000333)^2
0.99999999999999 = (v/c)^2
0.99999999999999 = v/c
<span>v= 99.999999999999% of the speed of light ~ speed of light
<span>v = 3 x 10^8 m/s</span></span></span>
When the body touches the ground two types of Forces will be generated. The Force product of the weight and the Normal Force. This is basically explained in Newton's third law in which we have that for every action there must also be a reaction. If the Force of the weight is pointing towards the earth, the reaction Force of the block will be opposite, that is, upwards and will be equivalent to its weight:
F = mg
Where,
m = mass
g = Gravitational acceleration
F = 5*9.8
F = 49N
Therefore the correct answer is E.
Answer:
22.7 meters
Explanation:
Let's remind the difference between distance and displacement:
- distance: the total distance travelled by an object in all its paths
- displacement: the different between the final and initial position of the object
In this case, the problem asks to find the distance covered by the ball. This will be the sum of the distances covered by the ball in each part of its motion, therefore:

(instead, the displacement will be the difference between the final and initial position of the ball, therefore:
)