Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The velocity is
in positive x -direction
The speed is 
Explanation:
From the question we are told that
The distance from the house to truck is D = 20 m
The distance traveled back to retrieve wind-blown hat is d = 15
The distance from the wind-blown hat position too the truck is k = 20 m
The total time taken is t = 75 s
Generally when calculating the displacement the Justin's backward movement to collect his wind - blown hat is taken as negative
Generally Justin's displacement is mathematically represented as

=> 
Generally the average velocity is mathematically represented as

=> 
=>
Generally the distance covered by Justin is mathematically represented as

=> 
=> 
Generally Justin's average speed over a 75 s period is mathematically represented as

=> 
=> 
Using the formula A squared plus B squared equals C squared, we can find the solution by substituting 5 for A and 12 for B.
By squaring 5, we get 25, and by squaring 12, we get 144. Adding these, we get 169. The square root of this is 13.
Answer:
a) E=228391.8 N/C
b) E=-59345.91N/C
Explanation:
You can use Gauss law to find the net electric field produced by both line of charges.

Where E1 and E2 are the electric field generated at a distance of r1 and r2 respectively from the line of charges.
The net electric field at point r will be:

a) for y=0.200m, r1=0.200m and r2=0.200m:
![E=\frac{1}{2\pi(8.85*10^{-12}C^2/Nm^2)}[\frac{4.80*10^{-6}C}{0.200m}-\frac{2.26*10^{-6}C}{0.200m}}]=228391.8N/C](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%5Cpi%288.85%2A10%5E%7B-12%7DC%5E2%2FNm%5E2%29%7D%5B%5Cfrac%7B4.80%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.200m%7D-%5Cfrac%7B2.26%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.200m%7D%7D%5D%3D228391.8N%2FC)
b) for y=0.600m, r1=0.600m, r2=0.200m:
![E=\frac{1}{2\pi(8.85*10^{-12}C^2/Nm^2)}[\frac{4.80*10^{-6}C}{0.600m}-\frac{2.26*10^{-6}C}{0.200m}}]=-59345.91N/C](https://tex.z-dn.net/?f=E%3D%5Cfrac%7B1%7D%7B2%5Cpi%288.85%2A10%5E%7B-12%7DC%5E2%2FNm%5E2%29%7D%5B%5Cfrac%7B4.80%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.600m%7D-%5Cfrac%7B2.26%2A10%5E%7B-6%7DC%7D%7B0.200m%7D%7D%5D%3D-59345.91N%2FC)
Por definicion tenemos que
(F/A) = E(∆/0)
Sustituyendo los valores tenemos y despejando ∆:
∆ = (F/(πr2 × E))*0
(5000×5)/(3.14×(34×10^−2)^2×(125×10^8))
5.5×10^−6 m
They cause an increase in temp of earths atmosphere or warming by absorbing solar energy. hope this helps