Answer:
Given that
V= 0.06 m³
Cv= 2.5 R= 5/2 R
T₁=500 K
P₁=1 bar
Heat addition = 15000 J
We know that heat addition at constant volume process ( rigid vessel ) given as
Q = n Cv ΔT
We know that
P V = n R T
n=PV/RT
n= (100 x 0.06)(500 x 8.314)
n=1.443 mol
So
Q = n Cv ΔT
15000 = 1.433 x 2.5 x 8.314 ( T₂-500)
T₂=1000.12 K
We know that at constant volume process
P₂/P₁=T₂/T₁
P₂/1 = 1000.21/500
P₂= 2 bar
Entropy change given as

Cp-Cv= R
Cp=7/2 R
Now by putting the values


a)ΔS= 20.79 J/K
b)
If the process is adiabatic it means that heat transfer is zero.
So
ΔS= 20.79 J/K
We know that

Process is adiabatic




Answer:
a. 150 N
Explanation:
Gravitational Force: This is the force that act on a body under gravity.
The gravitational force always attract every object on or near the earth's surface. The earth therefore, exerts an attractive force on every object on or near it.
The S.I unit of gravitational force is Newton(N).
Mathematically, gravitational force of attraction is expressed as
(i) F = GmM/r² ........................ Equation 1 ( when it involves two object of different masses on the earth)
(ii) F = mg ............................... Equation 2 ( when it involves one mass and the gravitational field).
Given: m = 17 kg, g = 8.8 m/s²
Substituting into equation 2,
F = 17(8.8)
F = 149.6 N
F ≈ 150 N.
Thus the gravitational force = 150 N
The correct option is a. 150 N
Answer:
he maximum frequency occurs when the denominator is minimum
f’= f₀ 
Explanation:
This is a doppler effect exercise, where the sound source is moving
f = fo
when the source moves towards the observer
f ’=f_o
Alexandrian source of the observer
the maximum frequency occurs when the denominator is minimum, for both it is the point of maximum approach of the two objects
f’= f₀ 
Answer:

Explanation:
Given:
- volume of oil in the cylinder,

- volume of the oil level when the ice is immersed,

- the volume level of oil when the ice melted,

<u>Now, therefore the volume of ice:</u>



<u>Now the volume of water:</u>



As we know that the relative density is the ratio of density of the substance to the density of water.
<u>So, the relative density of ice:</u>
.....................(1)
as we know that density is given as:

now eq. (1)

where, m = mass of the water or the ice which remains constant in any phase



Answer:
(a) F= 6.68*10¹¹⁴ N (-k)
(b) F =( 6.68*10¹¹⁴ i + 7.27*10¹¹⁴ j ) N
Explanation
To find the magnetic force in terms of a fixed amount of charge q that moves at a constant speed v in a uniform magnetic field B we apply the following formula:
F=q* v X B Formula (1 )
q: charge (C)
v: velocity (m/s)
B: magnetic field (T)
vXB : cross product between the velocity vector and the magnetic field vector
Data
q= -1.24 * 10¹¹⁰ C
v= (4.19 * 10⁴ m/s)î + (-3.85 * 10⁴m/s)j
B =(1.40 T)i
B =(1.40 T)k
Problem development
a) vXB = (4.19 * 10⁴ m/s)î + (-3.85* 10⁴m/s)j X (1.40 T)i =
= - (-3.85*1.4) k = 5.39* 10⁴ m/s*T (k)
1T= 1 N/ C*m/s
We apply the formula (1)
F= 1.24 * 10¹¹⁰ C* 5.39* 10⁴ m/s* N/ C*m/s (-k)
F= 6.68*10¹¹⁴ N (-k)
a) vXB = (4.19 * 10⁴ m/s)î + (-3.85* 10⁴m/s)j X (1.40 T)k =
=( - 5.39* 10⁴i - 5.87* 10⁴j)m/s*T
1T= 1 N/ C*m/s
We apply the formula (1)
F= 1.24 * 10¹¹⁰ C* ( 5.39* 10⁴i + 5.87* 10⁴j) m/s* N/ C*m/s
F =( 6.68*10¹¹⁴ i + 7.27*10¹¹⁴ j ) N