Given:
rod of circular cross section is subjected to uniaxial tension.
Length, L=1500 mm
radius, r = 10 mm
E=2*10^5 N/mm^2
Force, F=20 kN = 20,000 N
[note: newton (unit) in abbreviation is written in upper case, as in N ]
From given above, area of cross section = π r^2 = 100 π =314 mm^2
(i) Stress,
σ
=force/area
= 20000 N / 314 mm^2
= 6366.2 N/mm^2
= 6370 N/mm^2 (to 3 significant figures)
(ii) Strain
ε
= ratio of extension / original length
= σ / E
= 6366.2 /(2*10^5)
= 0.03183
= 0.0318 (to three significant figures)
(iii) elongation
= ε * L
= 0.03183*1500 mm
= 47.746 mm
= 47.7 mm (to three significant figures)
Answer:
100 meters, 54.5 East of North or 125.5 North of East.
Explanation:
Try drawing it out to get a better visual. Make sure that when you draw the arrows that you make a scale (for example: 1 cm = 10 meters). After drawing it out, draw a line from the origin/starting point and connect it to the end point from the "75 m west" arrow. Then, measure the line you drew and convert it back into meters. Lastly, measure the angle.
Answer:

Explanation:
We know that speed is given by dividing distance by time or multiplying length and frequency. The speed of the father will be given by Lf where L is the length of the father’s leg ad f is the frequency.
We know that frequency of simple pendulum follows that 
Now, the speed of the father will be
while for the child the speed will be 
The ratio of the father’s speed to the child’s speed will be

Given that,
Distance in south-west direction = 250 km
Projected angle to east = 60°
East component = ?
since,
cos ∅ = base/hypotenuse
base= hyp * cos ∅
East component = 250 * cos 60°
East component = 125 km
with the same generator, so the only factor for producing
the slectric field is only the speed. The faster the rotational speed of the
generator the greater it produce electric field. So the sequence is 3000 rpm
< 3200 rpm < 3400 rpm < 3600 rpm