Answer:
= 85.89 ° C
Explanation:
The linear thermal expansion process is given by
ΔL = L α ΔT
For the three-dimensional case, the expression takes the form
ΔV = V β ΔT
Let's apply this equation to our case
ΔV / V = -0.507% = -0.507 10-2
ΔT = (ΔV / V) 1 /β
ΔT = -0.507 10⁻² 1 / 1.15 10⁻³
ΔT = -4.409
–T₀ = 4,409
= T₀ - 4,409
= 90.3-4409
= 85.89 ° C
Answer:
Magnetic field at the center of the loop 
Explanation:
It is given that total length of wire is 2 m and number of circular loop is 5 turns.
Therefore ,

We know , magnetic field at the center of loop is given by :

Putting all values in above equation we get :

Hence , this is the required solution.
Mechanical energy is the sum of kinetic energy and potential energy, or E=Ek+Ep. So Ek=(1/2)*m*v² where m is the mass of the object and v is it's velocity. Mp=m*g*h where m is the mass, g=9.81 m/s² and h is the height of the object. So after we input the numbers the total mechanical energy is
E=(1/2)*2.5*(4.5²) + 2.5*9.81*18 = 25.3125 J + 441.45 J = 466.7625 J. The correct answer is E= 466 J.
Answer: 13.1° from the horizontal
Explanation: For projectile
Horizontal distance R of a projectile is:
R= U×Usin2x/g
Where U is the speed of projectile, x is angle of projectile and g= acceleration due to gravity=9.8m/s
R= 15×15sin(2×31)/9.8= 225sin(62)/9.8=20.27m
Therefore if R is halved.
R/2 = 20.27/2=10.14m
Hence the angle for this case is.
Making sin(2x) the subject of formula
Sin2x= Rg/U×U
R is now 10.14 in this case.
Sin2x= 10.14×9.8/15×15=0.4415
2x=arcsin0.4415=26.2
x= 26.2/2
x= 13.1°
Good luck...
The heat released by the water when it cools down by a temperature difference

is

where
m=432 g is the mass of the water

is the specific heat capacity of water

is the decrease of temperature of the water
Plugging the numbers into the equation, we find

and this is the amount of heat released by the water.