Answer:
C has the greatest capacitance and the lightest load. It will provide current to the load for the longest.
A & E are the same
B is next, and finally
D has the smallest equivalent capacitance and the heaviest load. it will run out of juice the quickest.
Curious that the pictures are out of alphabetic order A B C E D.
Explanation:
Answer:
The vertical distance is ![d = \frac{2}{k} *[mg + f]](https://tex.z-dn.net/?f=d%20%3D%20%5Cfrac%7B2%7D%7Bk%7D%20%2A%5Bmg%20%2B%20f%5D)
Explanation:
From the question we are told that
The mass of the cylinder is m
The kinetic frictional force is f
Generally from the work energy theorem

Here E the the energy of the spring which is increasing and this is mathematically represented as

Here k is the spring constant
P is the potential energy of the cylinder which is mathematically represented as

And
is the workdone by friction which is mathematically represented as

So

=> ![\frac{1}{2} * k * d^2 = d[mg + f ]](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A%20k%20%20%2A%20%20d%5E2%20%3D%20%20d%5Bmg%20%2B%20%20f%20%20%20%20%5D)
=> ![\frac{1}{2} * k * d = [mg + f ]](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%20%2A%20k%20%20%2A%20%20d%20%3D%20%20%5Bmg%20%2B%20%20f%20%20%20%20%5D)
=> ![d = \frac{2}{k} *[mg + f]](https://tex.z-dn.net/?f=d%20%3D%20%5Cfrac%7B2%7D%7Bk%7D%20%2A%5Bmg%20%2B%20f%5D)
Below are the choices that can be found elsewhere:
a. 268 kJ
<span>b. 271 kJ </span>
<span>c. 9 kJ </span>
<span>d. 6 kJ
</span>
So the key thing to realize here is what the information given to you actually means. Sublimation is going from a sold to a gas. Vaporization is going from a liquid to a gas. Hence you can create two equations from the information that you have:
<span>Ga (s) --> Ga (g) delta H = 277 kJ/mol </span>
<span>Ga (l) --> Ga (g) delta H = 271 kJ/mol </span>
<span>From these two equations, you can then infer how to get the melting equation be simply finding the difference between the sublimation (two steps) and vaporization (one step). </span>
<span>Ga (s) --> Ga (l) delta H = 6 kJ/mol </span>
<span>At this point, all you need to do is a bit of stoichiometry. You start with 1.50 mol and multiply by the amount of energy per mole (6 kJ/mol). </span>
<span>*ANSWER* </span>
<span>9 kJ/mol (C)</span>
The energy transferred to the spring is given by:

where
k is the spring constant
x is the elongation of the spring with respect its initial length
Let's convert the data into the SI units:


so now we can use these data inside the equation ,to find the energy transferred to the spring:
The force exerted on the car during this stop is 6975N
<u>Explanation:</u>
Given-
Mass, m = 930kg
Speed, s = 56km/hr = 56 X 5/18 m/s = 15m/s
Time, t = 2s
Force, F = ?
F = m X a
F = m X s/t
F = 930 X 15/2
F = 6975N
Therefore, the force exerted on the car during this stop is 6975N