Answer:
60*12.0= 720 = v/60 * 12.0 squared which is 1,728
Explanation:
Horizontal velocity component: Vx = V * cos(α)
In order to answer this exercise you need to use the formulas
S = Vo*t + (1/2)*a*t^2
Vf = Vo + at
The data will be given as
Vf = final velocity = ?
Vo = initial velocity = 1.4 m/s
a = acceleration = 0.20 m/s^2
s = displacement = 100m
And now you do the following:
100 = 1.4t + (1/2)*0.2*t^2
t = 25.388s
and
Vf = 1.4 + 0.2(25.388)
Vf = 6.5 m/s
So the answer you are looking for is 6.5 m/s
Answer:

Explanation:
Aceleration is a change on the velocity of the object in a given time.
For this case: the initial velocity is

and the final velocity is :

so, the change in velocity is:

and the change in time , according to the problem:

So, the aceleration is:

An activity that is relatively short in time <10 seconds and has few repetitions predominantly uses the ATP/PC energy system. The cellular respiration procedure that changes food energy into ATP which is a form of energy is largely reliant on oxygen obtainability. During exercise the source and request of oxygen obtainable to muscle is unnatural by period and strength and by the individual’s cardiorespiratory suitability level.
Steps of the ATP-PC system:
1. Primarily, ATP kept in the myosin cross-bridges which is microscopic contractile parts of muscle is broken down to issue energy for muscle shrinkage. This action consents the by-products of ATP breakdown which are the adenosine diphosphate and one single phosphate all on its own.
2. Phosphocreatine is then broken down by the enzyme creatine kinase into creatine and phosphate.
3. The energy free in the breakdown of PC permits ADP and Pi to rejoin creating more ATP. This newly made ATP can now be broken down to issue energy to fuel activity.
Explanation:
It is given that,
Mass of the car 1, 
Initial speed of car 1,
(east)
Mass of the car 2, 
Initial speed of car 2,
(north)
(b) As the cars stick together. It is a case of inelastic collision. Let V is the common speed after the collision. Using the conservation of momentum as :




The magnitude of speed,

V = 12.22 m/s
(b) Let
is the direction the wreckage move just after the collision. It is given by :



Hence, this is the required solution.