Answer:
Terminal velocity of object = 12.58 m/s
Explanation:
We know that the terminal velocity is attained when drag force and gravitational force are of the same magnitude.
Gravitational force = mg = 80 * 9.8 = 784 N
Drag force = 
Equating both, we have

So v = 12.58 m/s or v = -15.58 m/s ( not possible)
So terminal velocity of object = 12.58 m/s
Answer:
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Explanation:
we know that
rate of fission is given as

mass = 1.0 g
avogardo number = 6.02*10^23
molar mass of isotopes 235U =235
Putting all value to get rate of emission
rate of fission 
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Answer:A
Explanation:Find attached picture file for details
Answer:
n = 2.06 moles
Explanation:
The absolute pressure at depth of 27 inches can be calculated by:
Pressure = Pressure read + Zero Gauge pressure
Zero Gauge pressure = 14.7 psi
Pressure read = 480 psi
Total pressure = 480 psi + 14.7 psi = 494.7 psi
P (psi) = 1/14.696 P(atm)
So, Pressure = 33.66 atm
Temperature = 25°C
The conversion of T( °C) to T(K) is shown below:
T(K) = T( °C) + 273.15
So,
T = (25 + 273.15) K = 298.15 K
T = 298.15 K
Volume = 1.50 L
Using ideal gas equation as:
PV=nRT
where,
P is the pressure
V is the volume
n is the number of moles
T is the temperature
R is Gas constant having value = 0.0821 L.atm/K.mol
Applying the equation as:
33.66 atm × 1.50 L = n × 0.0821 L.atm/K.mol × 298.15 K
⇒n = 2.06 moles