Answer:
V0=27.4 m/s; t=0.8 s
Explanation:
Final position y=37.0 m, time = 2.3 s; Initial position is set to be zero. We calculate the initial speed with the kinematics equation:
We solve for initial speed

Now, using the same expression we estimated time to first reach 18.5 m :
Second order equation with solutions
t1=0.8 s and t2=4.8 s
The first time corresponds to the first reach.
Answer:
if the river is 5km wide and is flowing at 4km/hr. eastwards find by scale ... Find either by scale drawing or by calculation (1) the direction in which he must ... He could row his boat directly across the river to point C and then run to B, or he ... A man who can swim at 5km/h in still water swims towards the east to cross arriver.
Explanation:
Answer:
Magnification, m = 3
Explanation:
It is given that,
Focal length of the lens, f = 15 cm
Object distance, u = -10 cm
Lens formula :

v is image distance

Magnification,

So, the magnification of the lens is 3.
Hello.
The formula for Power is Work divided by Time; however, we do not have our value for Work - yet.
To find for the Work inputted, we need to use its formula: Force * Distance.
Let's multiply our Force by our Distance. Remember that our Force is always measured in Newtons (N), and our Distance is measured by Meters (M).
35,000 * 25 = 875,000 J (Unit for Work is "J" or "Joules")
Now that we have the value for Work, let's apply it to our Power formula.
P = 875,000 / 45; 19,444.44~
The Power required to lift the girder is 1944.44~ W (Unit for Power is "W" or "Watts").
I hope this helps!
Answer:
The magnitude of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is 2.18 x
N
The direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire is radially inward
Explanation:
given information:
current, I = 3 A
= +6.5 x
C
r = 0.05 m
v = 280 m/s
and direction of the magnetic force exerted on the moving charge by the current in the wire, we can use the following formula:
F = qvB sin θ
where
F = magnetic force (N)
q = electric charge (C)
v = velocity (m/s)
θ = the angle between the velocity and magnetic field
to find B we use
B = μ
I/2πr
μ
= 4π x
or 1.26 x
N/
, thus
B = 4π x
x 3 / 2π(0.05)
= 1.2 x
T
Now, we can calculate the magnitude force
F = qvB sin θ
θ = 90°, because the speed and magnetic are perpendicular
F = 6.5 x
x 280 x 1.2 x
sin 90°
= 2.18 x
N
Using the hand law, the magnetic direction is radially inward