Answer:

Explanation:
The resistance of a conductor is directly proportional to its length and is inversely proportional to its cross-sectional area, this dependence is given by:

is the material's resistance, L is the legth and A is the cross-sectional area.
For the first and second coils, we have:

For the third and fourth coils, we have:

Answer:
Proton: v=0.689 m/s
Neutron: v=0.688 m/s
Electron: v=1265.078 m/s
Alpha particle: v=0.173 m/s
Explanation:
De Broglie equation allows you to calculate the “wavelength” of an electron or any other particle or object of mass m that moves with velocity v:
λ=
h is the Planck constant: 6.626×10⁻³⁴
We know that the wavelength of the particle is 575 nm (575×10⁻⁹m), so we find the velocity v for each particle:
λ=
v=h÷(mλ)
<u>Proton:</u>
m=1.673×10⁻²⁴ g ·
=1.673×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(1.673×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.689 m/s
<u>Neutron:</u>
m=1.675×10⁻²⁴ g ·
=1.675×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(1.675×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.688 m/s
<u>Electron:</u>
m= 9.109×10⁻²⁸ g ·
=9.109×10⁻³¹ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(9.109×10⁻³¹ kg×575×10⁻⁹m)
v=1265.078 m/s
<u>Alpha particle:</u>
m=6.645×10⁻²⁴ g ·
=6.645×10⁻²⁷ kg
v=h÷(mλ)
v=6.626×10⁻³⁴
÷(6.645×10⁻²⁷ kg×575×10⁻⁹m)
v=0.173 m/s
Answer: They are all true
a. The tension in the rope is everywhere the same.
b. The magnitudes of the forces exerted on the two objects by the rope are the same.
c. The forces exerted on the two objects by the rope must be in opposite directions.
d. The forces exerted on the two objects by the rope must be in the direction of the rope.
Hope this helps, now you know the answer and how to do it. HAVE A BLESSED AND WONDERFUL DAY! As well as a great rest of Black History Month! :-)
- Cutiepatutie ☺❀❤
The answer is B. I don’t think I need to explain this,
Mean is average, Mode is the most common number, and Median is the middle number when you put the numbers is numerical order from least to greatest