Answer:
<em>4.61 N</em>
<em></em>
Explanation:
masa = 0.5 kg
ángulo de inclinación = 20°
Peso normal de la masa = mg
donde m = masa
g = aceleración debido a la gravedad = 9.81 m/s^2
Peso normal = 0.5 x 9.81 = 4.905 N
Si la masa se mantiene en su lugar mediante una cuerda paralela al plano, y no hay fricción en la masa, entonces
La fuerza sobre la cuerda = peso normal x cos ∅
donde ∅ = 20 °
La fuerza sobre la cuerda = 4.905 x cos 20°
==><em> 4.61 N</em>
Answer:
a.) F = 3515 N
b.) F = 140600 N
Explanation: given that the
Mass M = 74kg
Initial velocity U = 7.6 m/s
Time t = 0.16 s
Force F = change in momentum ÷ time
F = (74×7.6)/0.16
F = 3515 N
b.) If Logan had hit the concrete wall moving at the same speed, his momentum would have been reduced to zero in 0.0080 seconds
Change in momentum = 74×7.6 + 74×7.6
Change in momentum = 562.4 + 562.4 = 1124.8 kgm/s
F = 1124.8/0.0080 = 140600 N
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions here.
<span>KE = 1/2mv^2 = (1/2)(2000)(2^2) = 4000 J This must equal the net work acting on the car. W=Fd The net force is 1140-950= 190N. so, d=W/F = 4000/190 = 21.05 m</span>
Lydia is an example of an optimist. Optimists always look at the positive side of a particular situation. They believe in a positive result. Optimist always see "the bright side" as opposed to the pessimist. The word optimism comes from latin word "optimum" which means "the best".
At a point on the streamline, Bernoulli's equation is
p/ρ + v²/(2g) = constant
where
p = pressure
v = velocity
ρ = density of air, 0.075 lb/ft³ (standard conditions)
g = 32 ft/s²
Point 1:
p₁ = 2.0 lb/in² = 2*144 = 288 lb/ft²
v₁ = 150 ft/s
Point 2 (stagnation):
At the stagnation point, the velocity is zero.
The density remains constant.
Let p₂ = pressure at the stagnation point.
Then,
p₂ = ρ(p₁/ρ + v₁²/(2g))
p₂ = (288 lb/ft²) + [(0.075 lb/ft³)*(150 ft/s)²]/[2*(32 ft/s²)
= 314.37 lb/ft²
= 314.37/144 = 2.18 lb/in²
Answer: 2.2 psi