Answer
given,
Mass of Kara's car = 1300 Kg
moving with speed = 11 m/s
time taken to stop = 0.14 s
final velocity = 0 m/s
distance between Lisa ford and Kara's car = 30 m
a) change in momentum of Kara's car
Δ P = m Δ v


Δ P = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
b) impulse is equal to change in momentum of the car
I = - 1.43 x 10⁴ kg.m/s
c) magnitude of force experienced by Kara
I = F x t
I is impulse acting on the car
t is time
- 1.43 x 10⁴= F x 0.14
F = -1.021 x 10⁵ N
negative sign represents the direction of force
Answer:
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane is 23.52 m, 24° east of south
Explanation:
given information:
Ricardo walks 27.0 m in a direction 60.0 ∘ west of north, thus
A= 27
Ax = 27 sin 60 = - 23.4
Ay = 27 cos 60 = 13.5
Jane walks 16.0 m in a direction 30.0 ∘ south of west, so
B = 16
Bx = 16 cos 30 = -13.9
By = 16 sin 30 = -8
the direction that should be walked by Ricardo to go directly to Jane
R = √A²+B² - (2ABcos60)
= √27²+16² - (2(27)(16)(cos 60))
= 23.52 m
now we can use the sines law to find the angle
tan θ = 
= By - Ay/Bx -Ax
= (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
θ = 90 - (-8 - 13.5)/(-13.9 - (-23.4))
= 24° east of south
Answer:
Answered
Explanation:
v= 1 m/s
A= 1 m^2
m= 100 kg
y= 1 mm
μ = ?
ζ= viscosity of SAE 20 crankcase oil of 15° C= 0.3075 N sec/m^2
forces acting on the block are
F_s ← ↓ →F_f
mg
N= mg
F_s= shear force = ζAv/y F_f= friction force = μN
now in x- direction F_s= F_f
ζAv/y = μN
0.3075×1×1×1/1×10^{-3} = μ×100
⇒μ=0.313 (coefficient of sliding friction for the block)
Now, as the velocity is increased shear force also increases and due to this frictional force also increases.
Now, to compensate this frictional force friction coefficient must increase
as v∝μ
Answer:
a. directive zoning
Explanation:
Directive zoning is an instrument used in master plans, whereby the city is divided into areas on which differentiated land use and land use guidelines apply, especially urban indexes. Directive zoning acts primarily by controlling two main elements: the use and size (or size) of lots and buildings. It is therefore assumed that the end result achieved through individual actions is in line with the municipality's objectives, which include proportionality between occupation and infrastructure, the need to protect fragile areas and / or cultural interest, the harmony from the volumetric point of view, etc.
kinetic energy is given as
KE = (0.5) m v²
given that : v = speed of the bottle in each case = 4 m/s
when m = 0.125 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.125) (4)² = 1 J
when m = 0.250 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.250) (4)² = 2 J
when m = 0.375 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.375) (4)² = 3 J
when m = 0.0.500 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.500) (4)² = 4 J