Answer:
1320336992.2512 m²
1320.33 kilometers or 509.79 miles
Explanation:
Energy transferred by the sun

Energy required by the United States is
(assumed)
Power

Area

Area of the solar collector would be 1320336992.2512 m²
Converting to km²


Converting to mi²


Each side of the square would be 1320.33 kilometers or 509.79 miles
k = spring constant of the spring = 85 N/m
m = mass of the box sliding towards the spring = 3.5 kg
v = speed of box just before colliding with the spring = ?
x = compression the spring = 6.5 cm = 6.5 cm (1 m /100 cm) = 0.065 m
the kinetic energy of box just before colliding with the spring converts into the spring energy of the spring when it is fully compressed.
Using conservation of energy
Kinetic energy of spring before collision = spring energy of spring after compression
(0.5) m v² = (0.5) k x²
m v² = k x²
inserting the values
(3.5 kg) v² = (85 N/m) (0.065 m)²
v = 0.32 m/s
Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 
<span>As seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.
Let's assume that both Barbara and Neil start out at coordinate (0,0) and skate for exactly 1 second. Where do they end up?
Barbara is going due south at 5.9 m/s, so she's at (0,-5.9)
Neil is going due west at 1.4 m/s, so he's at (-1.4,0)
Now to see Neil's relative motion to Barbara, compute a translation that will place Barbara back at (0,0) and apply that same translation to Neil. Adding (0,5.9) to their coordinates will do this.
So the translated coordinates for Neil is now (-1.4, 5.9) and Barbara is at (0,0).
The magnitude of Neil's velocity as seen by Barbara is
sqrt((-1.4)^2 + 5.9^2) = sqrt(1.96 + 34.81) = sqrt(36.77) = 6.1 m/s
The angle of his vector relative to due west will be
atan(5.9/1.4) = atan(4.214285714) = 76.7 degrees
So as seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.</span>
So 1 kg = 2.2 pounds.
66kg | 2.2 pounds
--------| ------------------
| 1kg
I set it up like this. The 66 kg crosses out with the 1kg. So you multiply the top 66 x 2.2 = 145.2 pounds