Answer:

Explanation:
Given that,
The radius of sphere, r = 5 cm = 0.05 m
Net charge carries, q = 7.5 µC = 7.5 × 10⁻⁶ C
We need to find the surface charge density on the sphere. Net charge per unit area is called the surface charge density. So,

So, the surface charge density on the sphere is
.
<span>Here the force that is applied between the electron and proton is centripetal, so equate the two forces to determine the velocity.
We know charge of the electron which for both Q1 and Q2, e = 1.60 x 10^-19 C
The Coulombs Constant k = 9.0 x 10^9
Radius r = 0.053 x 10^-9m = 5.3 x 10^-11 m
Mass of the Electron = 9.11 x 10^-31
F = k x Q1 x Q2 / r^2 = m x v^2 / r(centripetal force)
ke^2 / r^2 = m x v^2 / r => v^2 = ke^2 / m x r
v^2 = ((1.60 x 10^-19)^2 x 9.0 x 10^9) / (9.11 x 10^-31 x 5.3 x 10^-11 )
v^2 = 4.77 x 10^12 = 2.18 x 10^6 m/s
Since one orbit is the distance,
one orbit = circumference = 2 x pi x r; distance s = v x t.
v x t = 2 x pi x r => t = (2 x 3.14 x 5.3 x 10^-11) / (2.18 x 10^6)
t = 33.3 x 10^-11 / 2.18 x 10^6 = 15.27 x 10^-17 s
Revolutions per sec = 1 / t = 1 / 15.27 x 10^-17 = 6.54 x 10^15 Hz</span>
Answer:
26.67 m/s
Explanation:
From the law of conservation of linear momentum, the initial sum of momentum equals the final sum.
p=mv where p is momentum, m is the mass of object and v is the speed of the object
Initial momentum
The initial momentum will be that of basketball and volleyball, Since basketball is initially at rest, its initial velocity is zero

Final momentum
