Answer:
The electric potential at the center of the meter stick is 54 KV.
Explanation:
Electric potential (V) is given as:
i.e V = 
Where: k is the Coulomb constant, q is the charge and r is the distance.
Given: q = 3.0 μC = 3.0 x
C, r = 0.5 m
So that,
V = 
= 
V = 54000
= 54 000 volts
The electric potential at the center of the meter stick is 54 KV.
<span>The speed of longitudinal waves, S, in a thin rod = âšYoung modulus / density , where Y is in N/m^2.
So, S = âšYoung modulus/ density. Squaring both sides, we have, S^2 = Young Modulus/ density.
So, Young Modulus = S^2 * density; where S is the speed of the longitudinal wave.
Then Substiting into the eqn we have (5.1 *10^3)^2 * 2.7 * 10^3 = 26.01 * 10^6 * 2.7 *10^6 = 26.01 * 2.7 * 10^ (6+3) = 70.227 * 10 ^9</span>
Answer:
<em>Entropy Change = 0.559 Times</em>
Explanation:
Entropy change is determined by the change in the micro-states of a system. As we know that the micro-states are the same as measure of disorderness between initial and final states, that's the the amount of change in micro-states determine how much of entropy has changed in the system.
Answer:
A) greater
Explanation:
acceleration is calculated by dividing velocity over time..so by calculating, you find acceleration of A is greater than that of B
Here,
Height (S) = 2m
Gravity on mars (g) = 3.7m/s^2
Initial velocity (u) = 0 m/s^2
By the one of the formula of the motion,
S = ut + 1/2at^2
2 = 0 * t + 1/2*3.7*t^2
2 = 1.85t^2
t^2 = 2/1.85 = 1.081
t =1.03s
So, it will take 1.03s long..