There will be four unpaired electrons
The metal complex is [FeX₆]³⁻
X being the halogen ligand
X = F, CL, Br, and I
The oxidation of metal state is +3
The ground state configuration is
₂₆Fe =Is² 2s²2p⁶ 3s² 3p⁶ 3d⁶ 4s²
Metal, Fe(III) ion electron configures
₂₆Fe³⁺ = Is2 2s² 2p⁶ 3s² 3p⁶ 3d⁵
Answer:

Explanation:
given data
Radius of sphere 3.0 cm
charge Q = 2.0 m C
We know that maximum electric field is given as

electric field inside the sphere can be determine by using below relation



Solution for the problem is:
Total momentum before collision is always equal to total
momentum after collision. So note that:
Momentum of car A = 5000 x Xm/s
Momentum of car A + B = 15,000 x 2m/s
So combining the two, will give us the equation:
15,000/5,000 = 3
3 x 2 =6m/s
S=56, u=0, v=33, a=?, t=3.4
v=u+at
33=3.4 a
a = 9.7m/s^2