Assuming north as positive direction, the initial and final velocities of the ball are:

(with negative sign since it is due south)

the time taken is

, so the average acceleration of the ball is given by

And the positive sign tells us the direction of the acceleration is north.
Answer:
0.6295 A
Explanation:
I=mg/BL put values in this formula.
1. f1 = Vs + Vbat Vs fO
2. f1 = Vs Vs - Vbat fO
3. f1 = Vs Vs + Vbat fO
4. f1 = Vs + Vbat Vs - Vbat fO
5. f1 = 2Vs Vs - Vbat fO
6. f1 = Vs - Vbat Vs fO
7. f1 = Vs - Vbat Vs + Vbat fO
8. f1 = fO
9. f1 = 2Vs Vs + Vbat fO
The observed frequency is
f= (V+Vr) × fO/ (V + Vs)
The speed of the sound is V = Vs
The speed of the receiver is Vr = O
The speed of the source
Vs = -Vbat where negative is the bat which is approaching the wall
Then the correct answer is
f1 = (Vs / (Vs -Vbat)) × fO.
Answer:
torque is 1.7 *
Nm
Explanation:
Given data
turns n = 1000 turns
radius r = 12 cm
current I = 15A
magnitude B = 5.8 x 10^-5 T
angle θ = 25°
to find out
the torque on the loop
solution
we know that torque on the loop is
torque = N* I* A*B* sinθ
here area A = πr² = π(0.12)²
put all value
torque = N* I* A*B* sinθ
torque = 1000* 15* π(0.12)² *5.8 x 10-5 * sin25
torque = 0.0166 N m
torque is 1.7 *
Nm
Answer: the correct answer is 7.8026035971 x 10^(-13) joule
Explanation:
Use Energy Conservation. By ``alpha decay converts'', we mean that the parent particle turns into an alpha particle and daughter particles. Adding the mass of the alpha and daughter radon, we get
m = 4.00260 u + 222.01757 u = 226.02017 u .
The parent had a mass of 226.02540 u, so clearly some mass has gone somewhere. The amount of the missing mass is
Delta m = 226.02540 u - 226.02017 u = 0.00523 u ,
which is equivalent to an energy change of
Delta E = (0.00523 u)*(931.5MeV/1u)
Delta E = 4.87 MeV
Converting 4.87 MeV to Joules
1 joule [J] = 6241506363094 mega-electrón voltio [MeV]
4 mega-electrón voltio = 6.40870932 x 10^(-13) joule
4.87 mega-electrón voltio = 7.8026035971 x 10^(-13) joule