Answer:
0.50m/s
Explanation:
Average velocity is the change in displacement of a body with respect to time.
Velocity = ∆S/∆t
∆S = 100m - 70m
∆S = 30m
∆t = 2min - 1 min
∆t = 1min = 60secs
Substitute the given parameters into the formula for velocity
Velocity = 30m/60s
Velocity = 1/2 m/s
Average Velocity = 0.5m/s
Emily throws the ball at 30 degree below the horizontal
so here the speed is 14 m/s and hence we will find its horizontal and vertical components


vertical distance between them

now we will use kinematics in order to find the time taken by the ball to reach at Allison

here acceleration is due to gravity

now we will have

now solving above quadratic equation we have

now in order to find the horizontal distance where ball will fall is given as

here it shows that horizontal motion is uniform motion and it is not accelerated so we can use distance = speed * time

so the distance at which Allison is standing to catch the ball will be 5.33 m
Answer:
Plasma
Explanation:
For a fusion reaction to take place, there must be conditions in which the particles have extreme thermal kinetic energies, in this way the collisions that cause the nuclear fusion are generated. Therefore, it is necessary to reach very high temperatures, in which the state of matter will necessarily be plasma.
Answer:
The speed of light will be c=3x10^8m/s
Explanation:
This is the same as the speed of light because your speed does not affecttje speed of light so you will see the light approaching you at the same speed of light c
Answer:
Magnification, m = 3
Explanation:
It is given that,
Focal length of the lens, f = 15 cm
Object distance, u = -10 cm
Lens formula :

v is image distance

Magnification,

So, the magnification of the lens is 3.