Answer:
Initial Velocity is 4 m/s
Explanation:
What is acceleration?
It is the change in velocity with respect to time, or the rate of change of velocity.
We can write this as:

Where
a is the acceleration
v is velocity
t is time
is "change in"
For this problem , we are given
a = 1.2
t = 10
Putting into formula, we get:

So, the change in velocity is 12 m/s
The change in velocity can also be written as:

It is given Final Velocity = 16, so we put it into formula and find Initial Velocity. Shown Below:

hence,
Initial Velocity is 4 m/s
Answer:
<h2>9.375Nm</h2>
Explanation:
The formula for calculating torque τ = Frsin∅ where;
F = applied force (in newton)
r = radius (in metres)
∅ = angle that the force made with the bar.
Given F= 25N, r = 0.75m and ∅ = 30°
torque on the bar τ = 25*0.75*sin30°
τ = 25*0.75*0.5
τ = 9.375Nm
The torque on the bar is 9.375Nm
Answer:
-58.8 J
Explanation:
The work done by a force is given by:

where
F is the magnitude of the force
d is the displacement of the object
is the angle between the direction of the force and the displacement.
In this problem, we are asked to find the work done by gravity, so we must calculate the magnitude of the force of gravity first, which is equal to the weight of the object:

The displacement of the object is d = 3.00 m, while
, because the displacement is upward, while the force of gravity is downward; therefore, the work done by gravity is

And the work done is negative, because it is done against the motion of the object.
If a coin is dropped at a relatively low altitude, it's acceleration remains constant. However, if the coin is dropped at a very high altitude, air resistance will have a significant effect. The initial acceleration of the coin will be the greatest. As it falls down, air resistance will counteract the weight of the coin. So, the acceleration will decrease. Although the acceleration decreases, the coin still accelerates, that is why it falls faster. When the air resistance fully counters the weight of the coin, the acceleration will become zero and the coin will fall at a constant speed (terminal velocity). So, the answer should be, The acceleration decreases until it reaches 0. The closest answer is.
a. The acceleration decreases.
Answer:
The gas was Hexane
Explanation:
taking the diference between the mass of the flask and the final mass qe can calculate the mass of liquid injected (assuming none escaped the flask):

with the volume of the flask we can get the density of the gas at the indicated pressure and temperature:

From the ideal gases law we have that the density can be calculated as:

Where R is the ideal gases constant = , and M the molecular weight of the fluid. Solving for M:


Note that the temperature is computed in Kelvin T= 18+273=291K
The gas with the closer molar mass is Hexane