Density is mass divides by volume, so
89.6g / 10cm^3 =8.96g /cm^3
*cm^3 is a standard unit of volume*
<span>Here the force that is applied between the electron and proton is centripetal, so equate the two forces to determine the velocity.
We know charge of the electron which for both Q1 and Q2, e = 1.60 x 10^-19 C
The Coulombs Constant k = 9.0 x 10^9
Radius r = 0.053 x 10^-9m = 5.3 x 10^-11 m
Mass of the Electron = 9.11 x 10^-31
F = k x Q1 x Q2 / r^2 = m x v^2 / r(centripetal force)
ke^2 / r^2 = m x v^2 / r => v^2 = ke^2 / m x r
v^2 = ((1.60 x 10^-19)^2 x 9.0 x 10^9) / (9.11 x 10^-31 x 5.3 x 10^-11 )
v^2 = 4.77 x 10^12 = 2.18 x 10^6 m/s
Since one orbit is the distance,
one orbit = circumference = 2 x pi x r; distance s = v x t.
v x t = 2 x pi x r => t = (2 x 3.14 x 5.3 x 10^-11) / (2.18 x 10^6)
t = 33.3 x 10^-11 / 2.18 x 10^6 = 15.27 x 10^-17 s
Revolutions per sec = 1 / t = 1 / 15.27 x 10^-17 = 6.54 x 10^15 Hz</span>
W=Fd. Force is not given so we solve for it. F=ma, m=5kg, a=2m/s^2, F=10N. Distance is not given so we solve for it, x=.5a(t^2)=.5(2)(7x7)=49m. F=10N, d=49m, W=490J.
When the body touches the ground two types of Forces will be generated. The Force product of the weight and the Normal Force. This is basically explained in Newton's third law in which we have that for every action there must also be a reaction. If the Force of the weight is pointing towards the earth, the reaction Force of the block will be opposite, that is, upwards and will be equivalent to its weight:
F = mg
Where,
m = mass
g = Gravitational acceleration
F = 5*9.8
F = 49N
Therefore the correct answer is E.