The partial pressures of HBr when the system reaches equilibrium is 2.4 X 10⁻¹¹ atm
<u>Explanation:</u>
H₂ + Br₂ ⇒ 2HBr
PH₂ = 0.782atm
PBr₂ = 0.493atm
Kp = (PHBr)²/ (PH₂) (PBr₂) = 1.4 X 10⁻²¹
At equilibrium:
Let 2x = pressure of HBr
PH₂ = 0.782 -x
PBr₂ = 0.493 - x
Kp = (2x)^2 / (0.782-x)(0.493-x)
Now, because Kp is very small, x will be very small compared to 0.782 and 0.493.
Then,
Kp = 1.4X10⁻²¹ = (4x²) / (0.782)(0.493)
x = 1.2X10⁻¹¹
PHBr = 2x = 2.4 X 10⁻¹¹ atm
Therefore, the partial pressures of HBr when the system reaches equilibrium is 2.4 X 10⁻¹¹ atm
Answer:
The second snowball hits the ground with a kinetic energy of 100 Joules
Explanation:
Given that,
From the edge of a roof you throw a snowball downward that strikes the ground with 100 J of kinetic energy. It is a case of conservation of energy.
At the highest point,

At lowest point,

From above two equation, we get :
Kinetic energy, K = 100 J
So, the second snowball hits the ground with a kinetic energy of 100 Joules. So, the correct option is (A).
Answer:
Er = 108 [J]
Explanation:
To solve this problem we must understand that the total energy is 200 [J]. Of this energy 44 [J] are lost in sound and 48 [J] are lost in heat. In such a way that these energy values must be subtracted from the total of the kinetic energy.
200 - 44 - 48 = Er
Where:
Er = remaining energy [J]
Er = 108 [J]
Answer : The process of changing a property of a wave to transmit information is called Modulation.
Explanation :
Modulation is the process of changing the property of wave to transmit information. This is done with the help of modulator.
In modulation, the message signal is superimposed on a high frequency signal. A sine wave ( usually high frequency ) is used as a high frequency carrier wave.
Modulation can be done in many ways like :
(1) Frequency modulation
(2) Amplitude modulation
(3) Pulse modulation
Answer:
Final mass=0.89kg
Final pressure=5.6bar
Explanation:
To find mass,m=v/v1
But v1=vf + x(vg-vf)
Vf= 0.001093m^3/kg
Vg= 0.3748m^3/kg
V1= 0.001093+0.5(0.3748-0.001093)
V1= 0.225m^3/kg
M= 0.20/0.225 =0.89kg
Final pressure will be:
V/V1= P/P1
Cross multiply
VP1=V1P
P1= 0.225×5/0.2
P1=:5.6 bar