There are huge losses in the transmission, production and usage of electricity and the reduction of these losses in order to save electricity is called as conservation of energy.
As per the statistics, there is loss of nearly 4% while the transmission of electricity. Like wise during production also, lot of electricity get wasted due to the inefficient material used. None of the production material nor the equipment used have 100% efficiency and thus there is always a possibility of energy wastage.
When it is said that the energy is wasted , it simply means that the energy production which should have been 100% as per calculation is not completely derived from the source due to the inefficient conversion process. For example, a turbine while rotating must convert 100 % of the water energy or water falling on it into electrical energy but the turbine is not able to do so as some of the water is lost or its energy is lost before conversion while going through the mechanical process.
It means you can do 550 Newton Meters of work every second. Power is the rate of doing work, I hope this helps
Answer:
Distance: 4.6km Displacement= -0.2km
Explanation:
Total distance: 1.5+2.4+0.7= 4.6 km
Displacement: 1.5-2.4+0.7= -0.2km
The displacement may also be 0.2km, it just depends on if it wants it negative or not.
Answer:
-40 kJ
80 kJ
Explanation:
Work is equal to the area under the pressure vs volume graph.
W = ∫ᵥ₁ᵛ² P dV
2.27) Pressure and volume are linearly related. When we graph P vs V, the area under the line is a trapezoid. So the work is:
W = ½ (P₁ + P₂) (V₂ − V₁)
W = ½ (100 kPa + 300 kPa) (0.1 m³ − 0.3 m³)
W = -40 kJ
2.29) Pressure and volume are inversely proportional:
pV = k
The initial pressure and volume are 500 kPa and 0.1 m³. So the constant is:
(500) (0.1) = k
k = 50
The final pressure is 100 kPa. So the final volume is:
(100) V = 50
V = 0.5
The work is therefore:
W = ∫ᵥ₁ᵛ² P dV
W = ∫₀₁⁰⁵ (50/V) dV
W = 50 ln(V) |₀₁⁰⁵
W = 50 (ln 0.5 − ln 0.1)
W ≈ 80 kJ
Answer:
The torque on the wrench is 4.188 Nm
Explanation:
Let r = xi + yj where is the distance of the applied force to the origin.
Since x = 18 cm = 0.18 cm and y = 5.5 cm = 0.055 cm,
r = 0.18i + 0.055j
The applied force f = 88i - 23j
The torque τ = r × F
So, τ = r × F = (0.18i + 0.055j) × (88i - 23j) = 0.18i × 88i + 0.18i × -23j + 0.055j × 88i + 0.055j × -23j
= (0.18 × 88)i × i + (0.18 × -23)i × j + (0.055 × 88)j × i + (0.055 × -22)j × j
= (0.18 × 88) × 0 + (0.18 × -23) × k + (0.055 × 88) × (-k) + (0.055 × -22) × 0 since i × i = 0, j × j = 0, i × j = k and j × i = -k
= 0 - 4.14k + 0.0484(-k) + 0
= -4.14k - 0.0484k
= -4.1884k Nm
≅ -4.188k Nm
So, the torque on the wrench is 4.188 Nm