The correct answer is Option C) Sample C would be best, because the percentage of the energy in an incident wave that remains in a reflected wave from this material is the smallest.
As the coefficient of absorption would define the energy present in the reflected wave, the material C has the highest percentage of absorption i.e. 62% and would be best suitable to make a sound proof room.
W = 1/2k*x^2.
k = spring constant = 2500 n/m.
x = distance = 4 cm = 0.04m (convert to same units).
W = 1/2(2500)(0.04)^2 = 2J.
the answer could be (very basic) since options arent given
In a series circuit . . .
-- The total resistance is the sum of the individual resistors.
-- The current is the same at every point in the circuit.
The total resistance in this circuit is (3Ω + 6Ω ) = 9Ω
The current at every point is (V/R) = (12v / 9Ω ) = <em>1.33 A</em> .
Pick choice<em> (a)</em>.