Answer:
a 15.22 m/s
b 45.65 m
Explanation:
Using the same formula,
x = vt, where
x is now 45.65, and
t is 3 s, then
45.65 = 3v
v = 45.65/3
v = 15.22 m/s
See the attachment for the part b. We used the distance gotten in part B, to find question A
Answer:
Kinetic energy, E = 133.38 Joules
Explanation:
It is given that,
Mass of the model airplane, m = 3 kg
Velocity component, v₁ = 5 m/s (due east)
Velocity component, v₂ = 8 m/s (due north)
Let v is the resultant of velocity. It is given by :


Let E is the kinetic energy of the plane. It is given by :


E = 133.38 Joules
So, the kinetic energy of the plane is 133.38 Joules. Hence, this is the required solution.
The number of significant digits of any measurement is determined by the instrument used for such measurement. For example, in this case, we have the height of a small child being measured. We can use a simple ruler for this, and we see that a ruler has ten divisions for 1 cm. This means that the ruler cannot measure beyond the size of 0.1 cm or 1 mm. Hence, when we report the height of the small child, we report it to one significant digit after the decimal place. As an example, if we measure a child's height to be 90 full cm divisions and 8 smaller divisions, we report it as 90.8 cm but not 90.83 or 90.86 cm.
Answer:
5.843 m
Explanation:
suppose that the arrow leave the bow with a horizontal speed , towards he bull's eye.
lets consider that horizontal motion
distance = speed * time
time = 40/ 37 = 1.081 s
arrow doesnot have a initial vertical velocity component. but it has a vertical motion due to gravity , which may cause a miss of the target.
applying motion equation
(assume g = 10 m/s²)

Arrow misses the target by 5.843m ig the arrow us split horizontally
Answer:
the yield of product is YP=46.835 % and the concentration of solids is
Cs = 27.33%
Explanation:
Assuming that all the solids and fats remains in the milk after the evaporation, then the mass of product mP will be
Mass of fat in 100 kg of milk = 100 kg* 0.037 = mP* 0.079
mP = 100 kg* 0.037/0.079 = 46.835 kg
then the yield YP of the product is
YP= mP / 100 kg = 46.835 kg / 100 kg = 46.835 %
YP= 46.835 %
the concentration of solids Cs is
Mass of solids in 100 kg of milk = 100 kg* 0.128 = 46.835 kg * Cs
Cs = 100 kg* 0.128 / 46.835 kg = 0.2733 = 27.33%
Cs = 27.33%