Answer:
A. 5.4 * 10^(-4) m
B. 500V
Explanation:
A. Electric potential, V is given as:
V = kq/r
This means that radius, r is
r = kq/V
r = (9 * 10^9 * 30 * 10^(-12))/500
r = (270 * 10^(-3))/500
r = 5.4 * 10^(-4) m
B. Now the radius is doubled and the charge is doubled,
V = (9 * 10^9 * 2 * 30 * 10^(-12))/(2 * 5.4 * 10^(-4) * 2)
V = 500V
Answer:
A. the internal energy stays the same
Explanation:
From the first law of thermodynamics, "energy can neither be created nor destroyed but can be transformed from one form to another.
Based on this first law of thermodynamic, the new internal energy of the gas is the same as the internal energy of the original system.
Therefore, when the partition separating the two halves of the box is removed and the system reaches equilibrium again, the internal energy stays the same.
Combine all of the x's on one side of the equation and then finish the problem!
Hello!
The independent variable is the variable deliberately changed.
The dependent variable is the variable that responds to change. So the answer is A.
Hope this helps. Any questions please just ask! Thank you!
Answer:
It takes you 32.27 seconds to travel 121 m using the speed ramp
Explanation:
<em>Lets explain how to solve the problem</em>
- The speed ramp has a length of 121 m and is moving at a speed of
2.2 m/s relative to the ground
- That means the speed of the ramp is 2.2 m/s
- You can cover the same distance in 78 seconds when walking on
the ground
<em>Lets find your speed on the ground</em>
Speed = Distance ÷ Time
The distance is 121 meters
The time is 78 seconds
Your speed on the ground = 121 ÷ 78 = 1.55 m/s
If you walk at the same rate with respect to the speed ramp that
you walk on the ground
That means you walk with speed 1.55 m/s and the ramp moves by
speed 2.2 m/s
So your speed using the ramp = 2.2 + 1.55 = 3.75 m/s
Now we want to find the time you will take to travel 121 meters using
the speed ramp
Time = Distance ÷ speed
Distance = 121 meters
Speed 3.75 m/s
Time = 121 ÷ 3.75 = 32.27 seconds
It takes you 32.27 seconds to travel 121 m using the speed ramp