Answer:
the yield of product is YP=46.835 % and the concentration of solids is
Cs = 27.33%
Explanation:
Assuming that all the solids and fats remains in the milk after the evaporation, then the mass of product mP will be
Mass of fat in 100 kg of milk = 100 kg* 0.037 = mP* 0.079
mP = 100 kg* 0.037/0.079 = 46.835 kg
then the yield YP of the product is
YP= mP / 100 kg = 46.835 kg / 100 kg = 46.835 %
YP= 46.835 %
the concentration of solids Cs is
Mass of solids in 100 kg of milk = 100 kg* 0.128 = 46.835 kg * Cs
Cs = 100 kg* 0.128 / 46.835 kg = 0.2733 = 27.33%
Cs = 27.33%
If the mass of the cylinder increases, the temperature of the water increases, because a greater mass means the cylinder has more potential energy that can be converted to thermal energy, increasing the temperature of the water.
Answer:
457.81 Hz
Explanation:
From the question, it is stated that it is a question under Doppler effect.
As a result, we use this form
fo = (c + vo) / (c - vs) × fs
fo = observed frequency by observer =?
c = speed of sound = 332 m/s
vo = velocity of observer relative to source = 45 m/s
vs = velocity of source relative to observer = - 46 m/s ( it is taking a negative sign because the velocity of the source is in opposite direction to the observer).
fs = frequency of sound wave by source = 459 Hz
By substituting the the values to the equation, we have
fo = (332 + 45) / (332 - (-46)) × 459
fo = (377/ 332 + 46) × 459
fo = (377/ 378) × 459
fo = 0.9974 × 459
fo = 457.81 Hz
Answer:
The correct option is C
Explanation:
The pendulum bob would return at the same time because the initial angle a pendulum bob is dropped does not affect it's period (the time it takes for the pendulum to move back and forth), however the one with a larger angle move faster but would eventually arrive at the same "starting point" due to varying displacements made.