I think its Oxygen.
ancient cyanobacteria produced Earth's first oxygen-rich atmosphere, which allowed the eventual rise of eukaryotes. T<span>he chloroplasts of eukaryotic algae and plants are derived from cyanobacteria</span>
The speed of light is constant in ALL frames of reference. That is 2.9 x10^8 m/s (290,000,000 m/s). It is independent of the motion of the light source.
Answer:
16.77 m/s
Explanation:
Given that
Frequency of middle pitch, Fo = 261.6 Hz
Frequency of C sharp, f = 277.2 Hz
Velocity of sound in air, v = 298 m/s
Speed of sound from the source, Vs = ? m/s
Using the formula
f = Fo•(V + Vr)/(V + Vs)
← Doppler
Vr would be +ve if the receiver is moving toward source;
Vs would be -ve if source is moving toward the receiver
277.2 Hz = 261.6Hz * (298 + 0) / (298 - Vs)
277.2 = 77956.8 / (298 - Vs)
298 - Vs = 77956.8 / 277.2
298 - Vs = 281.23
Vs = 298 - 281.23
Vs = 16.77 m/s
Thus, the speed needed is 16.77 m/s
Let us assume the upstream rowing rate of Alicia = x
Let us assume the downstream rowing rate of Alicia = y
We already know that
Travelling time = Distance traveled/rowing rate
Then
6/(x + 3) = 4/x
6x = 4x + 12
6x - 4x = 12
2x = 12
x = 6
Then
Rowing rate of Alicia going upstream = 6 miles per hour
Rowing rate of Alicia going downstream = 9 miles per hour.
Answer: The direction of the electric field, E→, is pointed in the +y direction.
Explanation:
One can use the right hand rule to illustrate the direction of travel of an electromagnetic and thereby get the directions of the electric field, magnetic field and direction of travel of the wave.
The right hand rule states that the direction of the thumb indicate the direction of travel of the electromagnetic wave (<em>in this case the -z direction</em>) and the curling of the fingers point in the direction of the magnetic field B→ (<em>in this case the +x direction</em>), therefore, the electric field direction E→ is in the direction of the fingers which would be pointed towards the +y direction.