<em>If the distance between the two objects is the same, then;</em>
Both the magnet and the coil moving toward each other at 10 cm/s each
A reversed polarity magnet moving away from the coil at 20 cm/s
<u>Calculate current that produces a magnetic field, and use the right hand rule 2, to determine the direction of current or the direction of magnetic field loops. </u>
Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
Let Karen's forward speed be considered as positive.
Therefore, before the headband is tossed backward, the speed of the headband is
V = 9 m/s
The headband is tossed backward relative to Karen at a speed of 20 m/s. Therefore the speed of the headband relative to Karen is
U = -20 m/s
The absolute speed of the headband, relative to a stationary observer is
V - U
= 9 + (-20)
= - 11 m/s
Answer:
The stationary observes the headband traveling (in the opposite direction to Karen) at a speed of 11 m/s backward.
Ans: Beat Frequency = 1.97HzExplanation:
The fundamental frequency on a vibrating string is

<span> -- (A)</span>
<span>here, T=Tension in the string=56.7N,
L=Length of the string=0.66m,
m= mass = 8.3x10^-4kg/m * 0.66m = 5.48x10^-4kg </span>
Plug in the values in Equation (A)
<span>so </span>

<span> = 197.97Hz </span>
<span>the beat frequency is the difference between these two frequencies, therefore:
Beat frequency = 197.97 - 196.0 = 1.97Hz
-i</span>
Answer:
The torque on the wrench is 4.188 Nm
Explanation:
Let r = xi + yj where is the distance of the applied force to the origin.
Since x = 18 cm = 0.18 cm and y = 5.5 cm = 0.055 cm,
r = 0.18i + 0.055j
The applied force f = 88i - 23j
The torque τ = r × F
So, τ = r × F = (0.18i + 0.055j) × (88i - 23j) = 0.18i × 88i + 0.18i × -23j + 0.055j × 88i + 0.055j × -23j
= (0.18 × 88)i × i + (0.18 × -23)i × j + (0.055 × 88)j × i + (0.055 × -22)j × j
= (0.18 × 88) × 0 + (0.18 × -23) × k + (0.055 × 88) × (-k) + (0.055 × -22) × 0 since i × i = 0, j × j = 0, i × j = k and j × i = -k
= 0 - 4.14k + 0.0484(-k) + 0
= -4.14k - 0.0484k
= -4.1884k Nm
≅ -4.188k Nm
So, the torque on the wrench is 4.188 Nm