V= 274 meters / 23 sec
V= 11.91 meters per sec
Answer:
f=15.5 Hz
Explanation:
Let's determine the internal resistance:

ρ = 1.68*10^-8 Ω m


Ω
Since the bulb is rated at 12.0 V and 25.0 W,
Current

Therefore, voltage drop inside generator =

Actual EMF required is

Note that this is an RMS value.
The peak voltage is

For a generator, by Faraday's Law,

*ω
ω
f=ω/(2π)=
f=144.5 rad/s/(2π)
f=23.001 Hz
Answer:
you have no picture
Explanation:
if it shows the arrows going towards eachother it is north and south. if it is not it will be either north and north or south and south
Answer:
c. 972
Explanation:
The volume of a rectangular solid is calculated as the product of its dimensions, that is, its width, its length and its height:

1 feet is equal to 12 inches, so:

Now, we calculate the volume of the object in cubic inches:
