If you did this then it could lead to cheating or someone else getting hurt.
De broglie wavelength,
, where h is the Planck's constant, m is the mass and v is the velocity.

Mass of hydrogen atom, 
v = 440 m/s
Substituting
Wavelength 

So the de broglie wavelength (in picometers) of a hydrogen atom traveling at 440 m/s is 902 pm
In a series circuit . . .
-- The total resistance is the sum of the individual resistors.
-- The current is the same at every point in the circuit.
The total resistance in this circuit is (3Ω + 6Ω ) = 9Ω
The current at every point is (V/R) = (12v / 9Ω ) = <em>1.33 A</em> .
Pick choice<em> (a)</em>.
Answer:
The change in power is 4400 W.
Explanation:
Given that,
Power = 10 kW
Speed = 10 m/s
Increases speed = 12 m/s
Given equation is,

We know that,
The power is,

Put the value of F into the formula



We need to calculate the new power
Using formula for power

Put the value into the formula



We need to calculate the change in power
Using formula of change in power

Put the value into the formula




Hence, The change in power is 4400 W.
Answer: a= ff+fh/m
Explanation: bc khan academy said it was d. a=ff +fh/m