Its 1,3, and 5. just took quiz and got it right.
Since it travels at 21,000 kilometers per hour, you'd just multiply that with 3.5 to get 73,500. So your answer is 73,500.
Answer:
A) The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B) a = 2.96 m/s²
Explanation:
A)
The free body diagrams for both the load of bricks and the counterweight are attached.
B)
The acceleration of upward acceleration of the load of bricks is given by the following formula:
a = g(m₁ - m₂)/(m₁ + m₂)
where,
a = upward acceleration of load of bricks = ?
g = 9.8 m/s²
m₁ = heavier mass = mass of counterweight = 28 kg
m₂ = lighter mass = mass of load of bricks = 15 kg
Therefore, using these values in equation, we get:
a = (9.8 m/s²)(28 kg - 15 kg)/(28 kg + 15 kg)
<u>a = 2.96 m/s²</u>
The ball has an initial speed of 10m/s. This is because it is moving with the balloon. Now the balloonist throws the ball 4m/s with respect to himself, so it means that he gives the ball a extra push of 4m/s, so the total speed is 14m/s. Since it takes 30 seconds to reach the ground, the distance travelled is 14*30=420m.
Answer:
6.78 X 10³ N/C
Explanation:
Electric field near a charged infinite plate
= surface charge density / 2ε₀
Field will be perpendicular to the surface of the plate for both the charge density and direction of field will be same so they will add up.
Field due to charge density of +95.0 nC/m2
E₁ = 95 x 10⁻⁹ / 2 ε₀
Field due to charge density of -25.0 nC/m2
E₂ = 25 x 10⁻⁹ / 2ε₀
Total field
E = E₁ + E₂
= 95 x 10⁻⁹ / 2 ε₀ + 25 x 10⁻⁹ / 2ε₀
= 6.78 X 10³ N/C