U = 0, initial vertical velocity
Neglect air resistance, and g = 9.8 m/s².
The time, t, required for the pen to attain a vertical velocity of 19.62 m/s is given by
19.62 m/s = 0 + (9.8 m/s²)*(t s)
t = 19.62/9.8 = 2.00 s
Answer: 2.0 s
Answer:
= 22.41rad/s
Explanation:
First, we know that:
a = 4 rad/s^2
S = 10 rev = 62.83 rad
Now we know that:
where
is the final angular velocity,
the initial angular velocity, a is the angular aceleration and S the radians.
Replacing, we get:
Finally, solving for
:
= 22.41rad/s
Answer:
114.32195122 but Round your answer to three significant figures.) is 114
Explanation:
Just took the test
Answer:
a) m = 3 for λ1 and m= 2 for λ2 will overlap since they have the same values
b) At what angle does this overlap occur = 34.54 degree
Explanation:
The detailed steps and appropriate formula is as shown in the attachment.
The turns ratio is the factor that determines voltage andcurrent. In order to have the same current across the resistorin the primary as the resistor in the secondary, then:--N(p) = Primary turnsN(s) = Secondary turnsR(2) = Primary resistorR(1) = Secondary resistor--R(2)/R(1) = N(p)/N(s)R(2) = R(1)*(N(p)/N(s))--If arbitrary values are plugged in, you will see that this step up transformer will require 2x the resistance required in the secondary, R(1), to obtain the same current. Thus R(2) will be 1/2 the value of R(1). This is due to the stepped up voltage in the secondary.