Your answer is C.
hope this helps!
Answer:
Tarzan, who weighs 688N, swings from a cliff at the end of a convenient vine that is 18m long. From the top of the cliff to the bottom of the swing he descends by 3.2m.
Explanation:
Answer:
2836.36 kg/m³
Explanation:
Applying,
Densty of granite(D')/Density of water(D) = weight of granite(W')/weight of water displaced(W)
D'/D = W'/W................... Equation 1
Make D' the subject of the equation
D' = W'D/W............... Equation 2.
From the question,
Given: W' = mg = 9.8(15.6/1000) = 0.15288 N, W = 9.8(5.5/1000) = 0.0539 N, Constant: D = 1000 kg/m³
Substitute these values into equation 2
D' = 1000(0.15288)/0.0539
D' = 2836.36 kg/m³
that would be given by
[email protected]
@ representing coefficient of kinetic friction.
thus 19.5/51.7 = 0.377
Answer:
D) No, since kinetic energy is not conserved.
Explanation:
Since momentum is always conserved in all collision
so in Y direction we can say


Now similarly in X direction we will have


now final kinetic energy of both puck after collision is given as


initial kinetic energy of both pucks is given as


since KE is decreased here so it must be inelastic collision
D) No, since kinetic energy is not conserved.