Answer: It will be take 2.6 hours
Explanation: Please see the attachments below
Answer;
- 15 J
Explanation;
-Potential energy is defined as mechanical energy, stored energy, or energy caused by its position.
-For the gravitational force the formula is P.E. = mgh, where m is the mass in kilograms, g is the acceleration due to gravity (9.8 m /s² at the surface of the earth) and h is the height in meters.
Potential energy of the rabbit at the peak of its height is
PE = (3)(10)(0.5) = 15 J
(around 14.7 but because energy is lost, it is less than that)
The answer is 1.01 x 10^(-11) N. I arrived to this answer through calculating the GPEs of both balls. Bjorn's ball has a GPE of 1.402 x 10^(-11) N. Billie Jean's ball has a GPE of <span>2.503 x 10^(-11) N. I subtracted the two and I found that Billie Jean's tennis ball has a GPE of 1.01 x 10^(-11) more than Bjorn's tennis ball.</span>
Answer:
18 times
Explanation:
According to the security purposes which is set under the rules and regulation OSHA, which describes all the rights to the worker.
In the boom hoist receiving system all the sheaves which are used should have a pitch diameter of rope not less than 18 times the diameter of the nominal rope which is used.
Answer:
( a ) The specific volume by ideal gas equation = 0.02632 
% Error = 20.75 %
(b) The value of specific volume From the generalized compressibility chart = 0.0142 
% Error = - 34.85 %
Explanation:
Pressure = 1 M pa
Temperature = 50 °c = 323 K
Gas constant ( R ) for refrigerant = 81.49 
(a). From ideal gas equation P V = m R T ---------- (1)
⇒
= 
⇒ Here
= Specific volume = v
⇒ v = 
Put all the values in the above formula we get
⇒ v =
×81.49
⇒ v = 0.02632 
This is the specific volume by ideal gas equation.
Actual value = 0.021796 
Error = 0.02632 - 0.021796 = 0.004524 
% Error =
× 100
% Error = 20.75 %
(b). From the generalized compressibility chart the value of specific volume
= v = 0.0142 
The actual value = 0.021796 
Error = 0.0142 - 0.021796 = 
% Error =
× 100
% Error = - 34.85 %