Answer:
Speed of comet before collision is

Explanation:
Correction: (As stated after collision comet moves away from moon so velocity of moon and moon and comet must be opposite in direction. as spped of moon after collision is −4.40 × 10^2km/h so that comet's must be 5.740 × 10^3km/h instead of -5.740 × 10^3km/h)
Solution:

Case is considered as partially inelastic collision, by conservation of momentum

Answer:
v₂ = 2.568 m/s
Explanation:
given,
mass of Corey = 95 Kg
reading of sale for first 3 s when elevator start to move = 850 N
scale reading for the next 3.0 s = 930 N
Gravitation force acting =
F = m g
F = 95 x 9.8
F = 931 N
using newtons second law, due to movement of elevator
F_{net} = m a
W - N = m a₁
931- 850 = 95 x a₁
a₁ = 0.852 m/s²
now,
velocity calculation
v₁ = a₁t
v₁ = 0.852 x 3 = 2.557 m/s
now, For second case
931 - 930 = 95 x a₂
a₂ = 0.011 m/s²
now, velocity after 4 s
v₂ = v₁ + a₂ t
v₂ = 2.557+ 0.011 x (4 - 3)
(4-3) because velocity after 3 second is calculate we need to calculate velocity after 4 s from beginning.
v₂ = 2.557 + 0.011
v₂ = 2.568 m/s
velocity of the elevator is equal to v₂ = 2.568 m/s
To
solve this problem, we assume that the wavelength of the light in air is 500
nanometers.
For this case we
only need the refractive index of the polystyrene. For an antireflective
coating, we need a quarter of wave thickness at the wavelength in the air. Which
means that the antireflective coating needs to be as thick as 1/4 of the
wavelength, divided by the coating’s refractive index. This is expressed
mathematically in the form:
x = λ / (4 * n)
where,
x = thickness
λ = wavelength
of light
n = index of
refraction of polystyrene
Substituting:
x = 500 nm / (4
* 1.49)
x = 500 nm / 5.96
x = 83.90 nm
The best and most correct answer among the choices provided by the question is the fourth choice.
The best people for advising is <span>the government agency that regulates these types of chemicals.</span>
I hope my answer has come to your help. God bless and have a nice day ahead!
kinetic energy is given as
KE = (0.5) m v²
given that : v = speed of the bottle in each case = 4 m/s
when m = 0.125 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.125) (4)² = 1 J
when m = 0.250 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.250) (4)² = 2 J
when m = 0.375 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.375) (4)² = 3 J
when m = 0.0.500 kg
KE = (0.5) m v² = (0.5) (0.500) (4)² = 4 J