Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
a. <span>FM GmMmr2
</span>= 6.67 x 10-11N.m2kg27 .35 x 1022 kg 70 kg 3.78 x 108 m2
<span>= 2.40 x 10-3 N
b. </span><span>FE GmEmr2
= 6.67 x 10-11 N.m2kg 25 .97 x 1034 kg (70kg) 6.38 x 106 m2
=685 N
FMFE 2.40 x 10-3N685 N= 0.0004%</span>
Answer:
The y-value of the line in the xy-plane where the total magnetic field is zero 
Explanation:
From the question we are told that
The distance of wire one from two along the y-axis is y = 0.340 m
The current on the first wire is 
The force per unit length on each wire is 
Generally the force per unit length is mathematically represented as

=> 
Where
is the permeability of free space with a constant value of 
substituting values

=>
Let U denote the line in the xy-plane where the total magnetic field is zero
So
So the force per unit length of wire 2 from line U is equal to the force per unit length of wire 1 from line (y - U)
So

substituting values



Answer:
The answer is 26/98 how i did this is i divided them mulitiplyed well i cant really explain it but im pretty dure its right
Explanation:
Answer:
Option(a) is the correct answer to the given question .
Explanation:
The main objective of the angular momentum is evaluating however much the rotational movement as well as the angular velocity in the entity does have.The angular momentum is measured in terms of
.
- In the given question the skateboarder rides quickly up the bottom of a bowl-shaped surface and climb into the air.it means it is rotational movement also it is not touching anything so it is angular momentum.
- All the other option is incorrect because it is not follows the given scenario
Answer:
26 days
Explanation:
m = 9.4×1021 kg
r= 1.5×108 m
F = 1.1×10^ 19 N
We know Fc = 
==> 1.1 ×
= (9.4 ×
×
) ÷ 1.5 × 
==> 1.1 ×
=
× 6.26×
==>
= 1.1 ×
÷ 6.26×
==>
= 0.17571885 × 
==> v= 0.419188323 ×
m/sec
==> v= 419.188322834 m/s
Putting value of r and v from above in ;
T= 2πr ÷ v
==> T= 2×3.14×1.5×
÷ 0.419188323 × 
==> T = 22.472× 100000 = 2247200 sec
but
86400 sec = 1 day
==> 2247200 sec= 2247200 ÷ 86400 = 26 days