Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as




Kinetic energy<span> is the </span>energy<span> of motion. An object that has motion - whether it is vertical or horizontal motion - has </span>kinetic energy<span>. It is expressed as:
KE = mv^2 /2
720 = 10.0v^2 /2
v = 12 m/s
Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
Answer with Explanation:
a.Intensity of radiation is directly proportional to the frequency of radiation
When the intensity of radiation increases then the frequency of radiation increases and therefore, the number of photo-electrons emitted by the metal increases.
b.When all of the wavelength in the radiation are increased by the same amount
We know that

Frequency is inversely proportional to the wavelength.
Therefore, the frequency decrease .
When the frequency decreases then the number of photo-electrons emitted by the metal decrease.
c.When the work function of the metal is increased then the gain of kinetic energy decreases .
When energy decreases then the number of photo-electrons emitted by the metal decreases.
Answer:
the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15
Explanation:
Given that;
speed of car V = 120 km/h = 33.3333 m/s
Reaction time of an alert driver = 0.8 sec
Reaction time of an alert driver = 3 sec
extra time taken by sleepy driver over an alert driver = 3 - 0.8 = 2.2 sec
now, extra distance that car will travel in case of sleepy driver will be'
S_d = V × 2.2 sec
S_d = 33.3333 m/s × 2.2 sec
S_d = 73.3333 m
hence, number of car of additional car length n will be;
n = S_n / car length
n = 73.3333 m / 5m
n = 14.666 ≈ 15
Therefore, the number of additional car lengths approximately it takes the sleepy driver to stop compared to the alert driver is 15